ژاپن درباره پیامدهای رویارویی نظامی در خاورمیانه هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماساتو اوتاکا، سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن، روز سه‌شنبه 14 ژانویه 2020 اعلام کرد شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی دیدار کرده و درباره تحولات اخیر منطقه‌، روابط دوجانبه ریاض و توکیو و همچنین میزبانی نشست گروه 20 در سعودی گفتگو کرد.

طرف ژاپنی در این دیدار از اصطلاحاتی که ولی‌عهد سعودی انجام می‌دهد، تقدیر و اعلام کرد: «این اصلاحات تنها برای سعودی مهم نیست، بلکه بر منطقه و همه جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت.»

ماساتو اوتاکا گفت که ژاپن تصمیم گرفته یک کشتی جنگی به آب‌های خلیج عربی اعزام کند تا به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد، زیرا که هر گونه رویارویی نظامی در منطقه، همه جهان را درگیر پیامدهای خود می‌کند و ژاپن بر اهمیت صلح و ثبات در منطقه تاکید دارد. ژاپن همپیمان آمریکاست و روابط قدیمی با ایران دارد، لذا خواهان ایفای نقش در کاهش تنش در منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن درباره همکاری‌های دوجانبه نیز گفت که حجم سرمایه‌گذاری دو کشور به بیش از 30 میلیارد دلار می‌رسد و ژاپن و سعودی در 69 حوزه مختلف از جمله صنایع محلی، توسعه منابع انسانی، انرژی، آموزش و فرهنگ همکاری می‌کنند.
او همچنین تاکید کرد که وزارت امور خارجه ژاپن از میزبانی نشست گروه 20 در سعودی استقبال می‌کند و در همین زمینه آماده کمک به این کشور است.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی روز یکشنبه 12 ژانویه 2020 شینزو آبه و هیات همراه او را در منطقه تاریخی العلا به حضور پذیرفت و در یک سیاه‌ چادر زمستانی از او پذیرایی و درباره تاریخ سعودی و تاریخ منطقه العلا برای او توضیحاتی داد.

شینزو آبه که روز شنبه به سعودی سفر کرد، در چارچوب یک سفر 5 روزه برای بررسی راه‌های کاهش تنش در منطقه، به امارات و عمان نیز سفر خواهد کرد. نخست‌وزیر ژاپن پیش از ترک سعودی با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه این کشور نیز دیدار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید