نخست وزیر بریتانیا: توافق ترامپ باید جایگزین برجام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا روزسه شنبه 14 ژانویه عنوان کرد که طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره برنامه اتمی ایران می تواند جایگزین برجام شود.

جانسون درباره توافق هسته‌ای گفت: «اگر بخواهیم برجام را از بین ببریم باید جایگزینی برای آن داشته باشیم .توافق ترامپ باید جایگزین آن شود ...این کار گام بسیار بلندی خواهد بود.»

جانسون تأکید کرد: «ما نباید اجازه دهیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

جانسون به رادیو بی‌بی‌سی گفت: «ترامپ معامله گر بسیار ماهری است ، بنابراین بیایید با همکاری هم توافق ترامپ را جایگزین برجام کنیم.»

او ادامه داد: «اگر از برجام خلاص شویم ، این همان چیزی است که ترامپ می خواهد. نکته ای که من می خواهم برای دوستان آمریکایی خود روشن کنم این است که شما به هر شکل باید مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شوید.»

جانسون ادامه داد: «مشکل برجام این است که از نگاه آمریکا این توافق منقضی می شود و دیگر این که این توافق در دولت باراک اوباما به دست آمده است.»

جانسون در زمینه دیگری، گفت: «من تمایلی به بروز درگیری نظامی میان ما، ایالات متحده با ایران، ندارم . اجازه دهید فتیله را پائین بکشیم.»

در همین راستا، دو دیپلمات اروپایی به رویترز گفتند که فرانسه، بریتانیا و آلمان امروز، سه شنبه 14 ژانویه به اتحادیه اروپا اطلاع خواهند داد که به دلیل اقدام ایران درتقض تعهدات برجامی خود، «مکانیزم ماشه» را فعال خواهند کرد.

به گفته این دو دیپلمات، این تصمیم به هدف نجات برجام از طریق مذاکره با ایران در خصوص اقدامات لازم‌الاجرا برای انصراف از تصمیم های اخیر خود، اتخاذ شده است.

آنها افزودند هدف از این کار، اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران نیست.

این در حالی است که ایران به نقض تعهدات برجامی (امضا شده در سال 2015 در وین با گروه 5 + 1 )، ادامه می‌دهد که محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور در ازای رفع تحریم‌های بین المللی را مقرر کرده است. ایالات‌متحده در ماه مه 2018، از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید خود علیه ایران را از سر گرفت. در پی این امر، ایران نیز نقض تعهدات برجامی را در مراحل جدا از هم آغاز نمود و اروپایی‌ها را متهم کرد، تلاش لازم برای نجات برجام را به خرج نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید