دادستان‌کل ایران: دولت هرچه سریعتر سفیر انگلیس را اخراج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدجعفر منتظری، دادستان‌کل ایران روز سه شنبه 14 ژانویه 2020 خواستار اخراج سفیر بریتانیا از ایران شد.

دادستان‌کل ایران در حاشیه همایشی و در رابطه با سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گفت: «در خصوص این حادثه قوه قضاییه بلافاصله ورود کرده اما به لحاظ پیچیدگی پرونده و ابعاد آن رسیدگی زمانبر خواهد بود. چون باید تمام ابعاد این قضیه به لحاظ حقوقی و فنی رسیدگی شود.»

منتظری درباره حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر مدعی شد: «این حضور مفتضحانه نشان‌دهنده آن است که اینگونه حوادث و تجمعات خلاف قانون توسط عناصر خارج از کشور چه آمریکا و چه انگلیس مدیریت می‌شود.»

او در ادامه گفت: «حضور سفیر یک کشور در کشوری دیگر و در جمع غیرقانونی تعدادی هنجارشکن به هیچ وجه برای ما قابل قبول نبوده و این اقدام قابل تعقیب است‌.»

دادستان کل ایران در پایان خاطر نشان کرد: «ما از دولت محترم انتظار داریم در اولین فرصت نسبت به اخراج چنین آدم قانون شکنی هرچه زودتر نسبت اقدام کند.»

همزمان با درخواست منتطری برای اخراج سفیر بریتانیا از ایران صبح امروز سه شنبه احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد نیز با اشاره به حضور سفیر این کشور در اعتراضات مردم ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله موشک پدافند هوایی سپاه، اخراج این مقام دیپلمات را خواستار شد و اعلام کرد این اقدام بالاترین محبت در حق اوست.

گفتنی است روز شنبه «راب مک ایر» سفیر بریتانیا در ایران از سوی نیرو‌های پلیس برای ساعاتی بازداشت شد. مقامات ایرانی مدعی شىدند که سفیر انگلیس در حال تهیه عکس و فیلم از تجمع اعتراضی مردم بود.

درهمین باره سفیر بريتانيا با انتشار تویتی ادعای مقامات ایرانی را رد کرد. او در صفحه توییتر خود نوشت «تاکید می‌کنم که من درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم! من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS752 بودند رفتم. طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم، تعدادی ازآنها بریتانیایی بودند. پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم.»

وزارت‌خارجه بريتانيا نیز روز دوشنبه 13 ژانویه 2020 سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت «راب مک ایر» در تهران احضار کرد.

بريتانيا علت احضار حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن را «بازداشت غیرقابل قبول» سفیر این کشور در تهران اعلام كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید