دعوت فائزه هاشمی به نافرمانی مدنی و گسترش اعتراضات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فائزه هاشمی، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس ایران با انتشار یک فایل صوتی خطاب به خامنه‌ای تنها راه مردم، برای برون رفت از وضعیت فعلی را نافرمانی مدنی و گسترش اعتراضات دانست.

او در این فایل صوتی به خامنه‌ای یادآور شد «ما نیاز به تغییرات جدی داریم. اگر شما به‌عنوان رهبر جامعه نخواهید این تغییرات را اعمال کنید، بالاخره اتفاق‌های دیگری می‌افتد که داریم می‌بینیم، تا کی سرکوب، کشتن و زندان؟ بالاخره این‌ها هم یک روزی پر می‌شود. اشباع می‌شود. برای نجات کشور و اسلام باید زودتر از این بجنبیم.»

این نماینده سابق مجلس ایران در بخش ديگری از سخنانش از وضعیت ایران انتقاد کرده و خواهان تغییرات بنیادین در این کشور شد.

هاشمی در بخشی از این فایل صوتی با خطاب قرار دادن رهبر جمهوری اسلامی گفت: «از ادبیات خود آقای خامنه‌ای می‌خواهم استفاده کنم و بگویم اگر به دموکراسی به حقوق بشر به اصول مدیریت و شایسته‌سالاری به ایران و ایرانی، به رفاه و معیشت مردم اعتقاد ندارید اقلا برای نجات اسلام حرکتی کنید.»

این فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس ایران در بخش دیگری از این فایل صوتی به‌طور تلویحی به رهبری سی‌ساله علی خامنه‌ای اشاره کرده و از او می‌خواهد به شیوه «گورباچف» تغییرات اساسی و بنیادین در نظام سیاسی ایران ایجاد کند: «بس است دیگر! هر حاکمی هم در سالم‌ترین وضعش هم اگر ۳۰ سال حکومت کند، بالاخره بعد از سی سال به تغییر نیاز دارد. باید جدید و به‌روز باشیم اما داریم روی سیاست‌هایی اولی که همان وقت هم اشتباه بود، پافشاری می‌کنیم.»

فائزه هاشمی در بخشی از این فایل نافرمانی مدنی برای ایجاد تغییرات را مهم می‌داند. او به کوچ ورزشکاران از ایران و یا حضور در مسابقات به‌عنوان نماینده ایران و بدون حجاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «اخیرا داریم می‌بینم ورزشکارانمان یا مهاجرت می‌کنند یا به‌عنوان نماینده ایران می‌روند اما بی‌حجاب بازی می‌کنند. نافرمانی‌های مدنی برای ایجاد تغییرات خیلی مهم است اگر این اتفاقات حداقل در ورزش گسترش پیدا کند و همه خود را درگیر کنند.»

گفتنی است، فائزه فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از سیاستمداران بانفوذ در جمهوری اسلامی است که خود نیز در عرصه سیاست حضوری فعال دارد. وی نماینده مردم تهران در دوره پنجم مجلس ایران بود. فائزه هاشمی رفسنجانی از اعضای بنیانگذار حزب کارگزاران سازندگی نیز به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید