تظاهرات در چند شهر ایران با شعار کناره‌گیری رهبر.. چرا حقیقت را پنهان کردید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از آن که سپاه پاسداران به مسئولیت خود درسرنگونی هواپیمای اوکراین اذعان کرد، عصر روز شنبه 11 ژانویه تظاهرات دانشجویی در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران آغاز شد و شعارهایی درمحکوم کردن علی خامنه ای رهبر ایران و مقامات و مسئولان سر داده شد و معترضیان خواستار کنار رفتن خامنه ای از قدرت شدند.

شعارهای سرداده شده از سوی دانشجویان معترض از این قرار بود که «دروغگو دروغگو، مملکت رو رها کن»، «سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن»، «این همه سال جنایت.. مرگ بر این ولایت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم.... رهبر قاتل را ستایش کنیم»، «مرگ بر دیکتاتور» این در حالی بودکه فیلم های گرفته شده از صحنه، نیروهای بسیجی را نشان می دهند که تجمع دانشجویان را در محاصره گرفته اند.

سپاه پاسداران ایران روز شنبه با صدور بیانیه ای اعتراف كرد هواپیمای مسافربری اوکراین را به اشتباه و پس از تشدید فشارهای خارجی بر تهران، با موشك هدف قرار داده و سرنگون کرده است، اما تسلیت مسئولان بلندپایه نظام به خانواده قربانیان این سانحه از دید برخی از احاد مردم، کافی نبوده است.

مسئولان نظام طی چند روز گذشته اتهامات محافل غربی مبنی بر داشتن مسئولیت در سقوط هواپیمای اوکراین در چهارشنبه گذشته را انکار کردند که منجر کشته شدن 176 سرنشین آن شد.

این مقامات دست آخر اعتراف کردند پدافند هوایی که پس از حملات موشکی ایران به اهداف آمریکایی در عراق دروضعیت آماده باش کامل قرار داشت، به اشتباه موشکی را به سوی این هواپیما شلیک کرد.

ایرانی های خشمگین

تسلیت گوئی رهبر ایران و حسن روحانی رئیس جمهوری نتوانسته است ایرانیان خشمگین را آرام سازد که از طریق شبکه های اجتماعی نارضایتی شدید خود را از پنهان کردن حقیقت از سوی حاکمیت بیان کردند.

خبرگزاری نیمه رسمی «کارگران» به نقل از علی انصاری، روحانی میانه رو آورده است: «این یک مصیبت ملی است اما نحوه تعامل و اعلام خبر از سوی مقامات، مصیبت بار تر است.»

پرسش هائی در مورد علل

بسیاری از مردم ایران این سؤال را مطرح کردند که چرا مسئولان مبادرت به بستن فرودگاه و آسمان کشور به روی پروازها در وضعیت آماده باش برای جلوگیری از عملیات انتقامی احتمالی پس از حملات موشکی به پایگاه های آمریکا نکردند.

رویترز می نویسد،میرا صدیقاتی در تماس تلفنی از تهران گفت: «آنها بسیار مراقب بودند که در هنگام اجرای عملیات به انتقام سلیمانی، هیچ آمریکایی را نکشند، اما فرودگاه را تعطیل نکردند. این نشان می دهد که رژیم چقدربرای جان ایرانی ها ارزش قائل است.»

رضا قدیانی از تبریز نیز گفت: «(آنها می گویند) متأسفانه؟ این به چه معناست؟ آنها این خبر دردناک را صرفا برای برگزاری عزاداری برای سلیمانی، روزها پنهان کردند. ای ننگ بر شما باد»

مطالبه استعفای مسئولان

برخی از ایرانی ها خواستار استعفای مقامات شده و عذرخواهی آنها را رد کردند.

احمد باطبی در توییتر خود نوشت: «شما از مردم ایران انتقام گرفتید.» که در پاسخ به سخنان روحانی در توییتر بود که گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران از این خطای فاجعه آمیز عمیقا متاسف است.»

کاربری به نام صادق در توییتر خود نوشت: «چیزی جز استعفا قابل قبول نیست»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیزپس از آنکه ستاد نیروهای مسلح ایران اعتراف کرد این هواپیما به اشتباه هدف قرار گرفته و سرنگون شده،ولی غیر مستقیم، آمریکا و افزایش تنش و تهدیدهای مسئولان این کشور را مسئول بروز این مصیبت توصیف کرده و در توئیت خود نوشت «خطای انسانی در دوره بحران ناشی از ماجراجویی آمریکا،منجر به بروز این فاجعه شد.»

کاربری به نام بیتا رزاقی در پاسخ به ظریف نوشت: «این اخر خط است، آقای وزیر! شما همه چیز را نابود کردید.».

دلیل تراشی سپاه

شایان ذکر است که سپاه پاسداران روز شنبه 11ژانویه، مسئولیت سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را برعهده گرفت، اما ادعا کرد موشکی که به سمت آن پرتاب شده بود، در نزدیکی هواپیما منفجر شد و «هواپیما، مسیر بازگشت خود را تغییر داده بود» درحالی که اوکراین اندکی بعد، این ادعای سپاه را با ارائه نقشه مسیر حرکت هواپیما، رد کرد.

فرمانده هوا فضای سپاه درتوجیه چرائی پرتاب موشک زمین به هوا به سوی این هواپیما گفته است که اپراتور دستگاه به گمان اینکه هواپیمای اکراینی، یک موشک کروز می باشد،موشک برد کوتاه زمین به هوا را بسوی آن شلیک کرده است.

سپاه در همین راستا در توجیه سرنگون کردن هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین تاکید دارد: «بیش از یک هفته شرایط منطقه و التهابات منطقه و احتمال درگیری نسبت به سال‌های گذشته شاید از ابتدای انقلاب بی‌سابقه بود و احتمال درگیری بالا بود.

نیروهای هر دو طرف در آماده باش صددرصد بودند بخصوص که آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند 52 نقطه در ایران را می‌زنند. برای همین همه‌ی یگان‌های آفندی و پدافندی در آماده باش صددرصد بودند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید