پمپئو: به هر گونه عکس العمل ایران قاطعانه و جدی پاسخ خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز سه شنبه 7 ژانویه با تاکید بر این كه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس كه بامداد جمعه گذشته در حمله پهبادی آمریكا كشته شد، مسئول کشتارها در سوریه و عراق است، افزود :«ایالات متحده به هرگونه واکنش نظام ایران به قتل سلیمانی با قاطعیت تمام پاسخ خواهد داد.

پمپئو که در یک نشست خبری در واشنگتن سخن می گفت، افزود: «سخنان جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره مأموریت دیپلماتیک سلیمانی در عراق ، دروغی بیش نیست و ایران قطعا با شماری از سازمان های تروریستی در منطقه پیوند دارد.

وی ابراز اطمینان کرد حمله‌ای که منجر به کشته شدن سلیمانی شد قبل از اجرا مورد بررسی قانونی قرار گرفته است.

وزیر خارجه آمریكا با بیان اینكه ماموریت واشنگتن، پاسداری از جان آمریکایی‌ها و حفظ ثبات خاورمیانه است ، تصریح كرد: «پرزیدنت ترامپ در این مورد که ایران به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت، کاملا روشن وشفاف بود.

پمپئو تصریح کرد که تحریم‌های آمریکا ، رژیم ایران را با دشواری بزرگی روبرو کرده است.

ایالات متحده روز سه شنبه 7 ژانویه هشدارهایی را به شناورهای دریائی در حال تردد در آبراه های خاورمیانه داد و اعلام کرد احتمال دارد ایران در پاسخ به قتل قاسم سلیمانی علیه منافع دریایی آمریکا اقدام نظامی کند.

از سوی دیگر خبرگزاری ایسنا به نقل از دریادار علی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: «ما به دشمنان توصیه می كنیم قبل از انتقام سخت از آن ها ، منطقه را ترک كنند.» .

وی افزود: «نیروی دریایی سپاه پاسداران آماده اجرای دستورالعمل های رهبری ایران است و بر آمادگی خود در شرایط کنونی منطقه خواهد افزود».

رئیس جمهوری آمریكا روز دوشنبه ایران را به«انتقامی بزرگ» در صورت پاسخ به قتل سلیمانی ، تهدید كرده و گفت که آماده حمله به 52 سایت ایرانی است.ترامپ همچنین در خصوص اعمال تحریم های جدید علیه تهران هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید