عبدالمهدی: باید برای خروج نیروهای آمریکا از عراق با واشنگتن همکاری کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق که اکنون به صورت موقت اداره امور این کشور را به عهده دارد، روز دوشنبه 6 ژانویه 2020 با ماثیو تولر سفیر آمریکا در بغداد ملاقات کرد.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، عبدالمهدی به سفیر آمریکا گفته است که دو کشور باید برای اجرای تصمیم پارلمان این کشور در زمینه خروج نیروهای خارجی با یکدیگر همکاری کنند.

دفتر عبدالمهدی طی بیانیه‌ای بر ضرورت اقدام مشترک برای اجرای خروج نیروهای خارجی مطابق با تصمیم پارلمان عراق و قرار دادن روابط بغداد با واشینگتن بر اساس «مبانی صحیح» تأکید کرد.

عبدالمهدی در باره جدی بودن اوضاع فعلی در عراق و خطرات پیامدهای احتمالی آن تأکید کرد.

در این بیانیه آمده است: عراق با تمام قدرت تلاش می‌کند تا از وقوع جنگی در منطقه جلوگیری کند.

بیانیه عبدالمهدی افزود: دولت عراق برای برقراری روابط با همه کشورها و عدم ورود به «سیاست محورها» تلاش کرده است.

نخست وزیر مستعفی عراق تاکید کرد که قدرت دولت عراق به نفع همه است.

عبدالمهدی افزود: «عراق مایل است روابط خود را براساس همکاری، احترام متقابل، حفظ امنیت ، ثبات و حاکمیت ملی خود با همه اطراف برقرار کند».

ملاقات نخست وزیر موقت عراق با سفیر آمریکا پس از آن صورت گرفت که روز یکشنبه پارلمان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفت، به توافق نامه امنیتی با ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا پایان دهد.

تصمیم پارلمان عراق علی رغم عدم حضور نمایندگان اهل سنت و کردها به مصوبه‌ای رای داد که از دولت این کشور خواسته شده است تا به حضور نیروهای خارجی در این کشور پایان دهد و به هر دلیلی از زمین یا فضای هوایی عراق استفاده نکند.

براساس منابع آگاه حقوقی عراق دولت بغداد از نظر قانونی ملزم به اجرای تصمیم پارلمان نیست . این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده بامداد جمعه در یک حمله هوایی با یک پهپاد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون رئیس حشد الشعبی را در فرودگاه بغداد به قتل رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید