ارتش آمریکا روند خروج نيروهايش از عراق را به طور رسمی به بغداد ابلاغ كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آمريكا شامگاه دوشنبه 6 ژانویه 2020 در نامه‌ای رسمی که توسط ویلیام سیلی، فرمانده ائتلاف بین المللی علیه داعش امضا شده است، از روند خروج نیروهایش از خاک عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش آمریکا در نامه‌ای اعلام کرد، ارتش این کشور همه اقدامات لازم برای حفظ امنیت نیروهای ائتلاف بین المللی جهت استقرار در اماکن دیگر را انجام خواهد داد.

در پیام ارتش آمریکا همچنین تأکید شده که نیروهای ائتلاف باید همه اقدامات لازم برای خروجی «ایمن» از عراق را انجام خواهند داد.

طبق خبرگزاری فرانسه یکی از این اقدامات لازم هنگام خروج، افزایش پرواز هلیکوپترهای نظامی ارتش آمریکا برفراز بغداد و در داخل و اطراف منطقه «الخضراء» (سبز) که در مرکز پایتخت عراق واقع شده، خواهد بود .

ارتش آمریکا در این نامه بدون ذکر تاریخ دقیق آغاز خروج نیروهایش گفته است که روند خروج نیروها ظرف روزها و هفته‌های آینده صورت خواهد گرفت.

منابع العربیه می‌گویند، نامه ارتش آمریکا به به دست رئیس و معاون پارلمان عراق نیز رسیده است.

این در حالی است که منابع پارلمانی عراق از احتمال اعمال تحریم‌هایی از سوی ایالات متحده آمریکا علیه بغداد ابراز نگرانی کردند.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، هنوز نمی‌تواند صحت یا سقم خبر تصمیم نیروهای ائتلاف بین المللی برای خروج از عراق را تایید کند.

روز یکشنبه پارلمان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفت، به توافق نامه امنیتی با ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا پایان دهد.

تصمیم پارلمان عراق علی رغم عدم حضور نمایندگان اهل سنت و کردها به مصوبه‌ای رای داد که در آن از دولت این کشور خواسته شده تا به حضور نیروهای خارجی در این کشور پایان دهد و اجازه استفاده از زمین یا فضای هوایی عراق را ندهد.

براساس منابع آگاه حقوقی عراق دولت بغداد از نظر قانونی ملزم به اجرای تصمیم پارلمان نیست. این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده بامداد جمعه در یک حمله هوایی بوسيله یک پهپاد، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون رئیس حشد الشعبی عراق را در فرودگاه بغداد به قتل رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید