.
.
.

آمریکا: حملات هوایی برای توقف فعالیت‌‌های ایران و دفاع از آمریکایی‌ها انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 در گزارشی به آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره حملات هوایی‌ به مواضع شبه‌نظامیان حزب‌الله مورد حمایت ایران در سوریه و عراق توضیح داد که این حملات در چارچوب دفاع از خود و با هدف بازدارندگی در برابر ایران و محافظت از جان آمریکایی‌ها انجام شده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در شبکه توئیتر نوشت: «امروز و در پی واکنش آمریکا به حملات اخیر در عراق با آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد گفت‌وگو کردم».

پمپئو در ادامه گفت توضیح داد: «اقدام دفاعی‌مان با هدف بازداشتن ایران و محافظت از جان آمریکایی‌ها» انجام شده است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق مورد حمایت ایران حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کرده‌اند که ابوعلی الخزعلی از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

پنتاگون همچنین این حملات را «واکنشی اولیه» به حملات اخیر گروهای شبه‌نظامی به محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش دانست.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا 3 پایگاه حزب الله عراق در استان الانبار و دو پایگاه دیگر در سوریه را بمباران کردند.

حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب الله عراق بنا به آمار اولیه منجر به کشته شدن 25 تن و مجروح شدن ده‌ها تن دیگر شد.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که این اهداف بمباران شده حزب الله عراق، پایگاه‌ها، زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی بودند و در واکنش به کشته شدن یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی در عراق انجام شد.

از سویی پنتاگون وزیر دفاع آمریکا در این‌باره اعلام داشت که حملات با هدف دفاع از خود و در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی قراردادی در پی حملات شبه نظامیان حزب الله عراق با ده‌ها موشک به پایگاه کرکوک انجام شده است.