.
.
.

پمپئو: سیاست سازشکاری با رژیم ایران سودی نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، با بیان اینکه «سیاست سازش کاری با رژیم ایران به کار نمی‌آید»، تاکید کرد: «ایالات متحده تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ رویکرد کاملاً متفاوتی را در پیش گرفته است و در کنار مردم ایران خواهد ایستاد.»

پومپئو پنجشنبه در سخنرانی در سمینار وزارت خارجه آمریکا، درباره نقض حقوق بشر در ایران، سرکوب خشونت‌آمیز علیه تظاهرکنندگان در ایران را محکوم کرد.
او همچنین اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال شده شامل مساله صدور روادید برای اعضای خانواده‌های مقامات ایرانی است که در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز نقش داشته‌اند.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به ایرانیان گفت: «آمریکا صدای شما را می‌شنود و از شما حمایت می‌کند، آمریکا در کنار شما ایستاده است؛ ما این کار را برای آزادی، عزت انسانی و احترام انجام می‌دهیم.»

«رژیمی‌ سرکش در نگاه جهان»

این سخنرانی همزمان با اعلامیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در مورد اعمال تحریم علیه محمد مقیسه و ابو القاسم صلواتی دو قاضی ایرانی، به دلیل نقش آنها در سرکوب و نقض حقوق شهروندان ایرانی و همچنین صدور احکام علیه شهروندان بازداشت شده آمریکایی ایراد شد.

او در اشاره به اعتراضات مردمی‌اخیر در ایران گفت که مردم به دلیل عدم رضایت از سیاست های رژیم ایران که به بیان وی رژیمی «سرکش در نگاه جهانیان» می‌باشد، شروع به اعتراض کردند.

پمپئو افزود: «شهروندان ایرانی از ناکامی‌های اقتصادی نظام و محروم شدن از داشتن زندگی درخور شان انسانی به تنگ آمده‌اند.»

اراذل و اوباش خامنه‌ای

وزیر خارجه آمریکا گفت که «خامنه‌ای و اراذل و اوباش او باید تغییر رویه داده و از نادیده گرفتن حقوق و آزادی‌های تضمین شده در قانون اساسی ایران، از جمله آزادی اقلیت های مذهبی و قومی، منع شوند.»

او همچنین از دولت اوباما به دلیل عدم پشتیبانی از خیزش مردم ایران علیه رژیم انتقاد کرد و گفت: «در سال 2009 که فرصت مناسبی پیش آمد، آمریکا از مردم پشتیبانی نکرد.»

پمپئو تأکید کرد که «جلب رضایت رژیم، اقدامی‌بی فایده بوده و لذا دولت ترامپ اقدامات جدی و مطالعه شده‌ای را علیه نظام در پیش گرفته است.»

او گفت: «تحریم‌ها علیه دو قاضی ایرانی به دلیل نقض عدالت در محاکمه‌های صوری و صدور حکم‌های قضائی خودسرانه علیه روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالان سیاسی و اقلیت‌های قومی ‌و مذهبی به زندان‌های طویل المدت، شلاق و حتی مجازات اعدام می‌باشد.»

اعمال محدودیت‌ها

سومین اقدام علیه ایران که از سوی پمپئو اعلام شد، اعمال محدودیت صدور روادید براساس قانون مهاجرت برای اعضای خانواده مقامات کنونی یا سابق رژیم بود که در سرکوب اعتراضات اخیر دست داشتند.

پمپئو گفت: «به اراذل و اوباشی که مردم را می‌کشند، اجازه داده نخواهد شد تا فرزندان خود را برای تحصیل به آمریکا بفرستند.»

شایان ذکر است براساس اعلام سازمان عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی ایران دست کم 304 معترض از جمله 18 کودک را به قتل رسانده‌اند.

مقامات ایرانی علیرغم فراخوان‌های نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل، پارلمان اروپا و عفو بین‌الملل، مبنی بر اجرای تحقیقات شفاف و بازداشت عاملان جنایت در این اعتراضات، آمار رسمی ‌کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را فاش نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم