.
.
.

عبدالفتاح السیسی: امنیت ملی مصر با اوضاع در لیبی ارتباطی مستقیم دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر ، روز یکشنبه اعلام کرد امنیت ملی مصر به طور مستقیم با اوضاع لیبی ارتباط دارد.

السیسی گفت: «مصر از شرایطی که در لیبی بوجود آمده است زیان‌های فراوانی دیده است».

سخنان رئیس جمهوری مصر پس از آن ایراد شد که ترکیه اعلام کرده که از حکومت السراج در طرابلس در برابر ژنرال حفتر حمایت خواهد کرد.

گفتنی است که لیبی شاهد جنگی شرنوشت‌ساز میان ارتش ملی این کشور به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر و حکومت فایز السراج در طرابلس که از گروه‌های اسلامگرا، ترکیه و قطر حمایت می‌شود.

در نزاع داخلی لیبی کشورهای مصر برخی کشورهای اروپایی روسیه و امارات متحده عربی و پادشاهی سعودی از ژنرال خلیفه حفتر حمایت می‌کنند در مقابل قطر و ترکیه از اسلامگرایان در طرابلس که زیر چتر حکومت السراج جمع شدند حمایت می‌کنند.

رئیس جمهوری مصر که در «مجمع جهانی جوانان» در شرم الشیخ سخنرانی می‌کرد، گفت:«احیای دولت ملی در سوریه و لیبی بحران‌های بسیاری را در منطقه برطرف خواهد کرد».

او افزود: «مصر توانست جلوی پدیده مهاجرت غیرقانونی را بگیرد و این پدیده را به طور کامل کنترل کند»

رئیس جمهوری مصر با اشاره به بحران لیبی گفت: «دولت الوفاق در طرابلس متاسفانه اسیر شبه نظامیان مسلح شده است».

السیسی گفت:«تروریسم یک صنعت شیطانی است که برخی از کشورها از آن به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی‌شان استفاده می کنند».

رئیس جمهوری مصر که با تعدادی از مقامات بلند پایه مصری در در جریان فعالیت های «مجمع جهانی جوانان» در شارم الشیخ حاضر شده بود طی سخنانی افزود:«پدیده تروریسم رو به فزونی و رو به رشد است این پدیده نه تنها منطقه را تحت تأثیر قرار داده بلکه به اروپا نیز گسترش یافته و این قاره تحت تأثیر عناصر تروریستی که وارد آن شده‌اند، متضرر شده است».

رئیس جمهوری مصر در پخش دیگری از سخنانش گفت:«ما باید با اهداف تروریسم آشنا شویم زیرا تا زمانی که منافع و اهداف برخی از کشورها در ترویج تروریسم است آنها همواره برای ابداع ابزارهای جدید جهت استفاده از تروریسم متوسل خواهند شد بنابراین ما باید با کشورهایی که با تروریسم روبرو هستند کمک کنیم تا این پدیده پلید که در جهان در حال رشد است را از بین ببریم».

رئیس جمهوری مصر از جامعه بین المللی خواست تا موضع قاطعی در برابر كشورهای حامی تروریسم اتخاذ كند.

السیسی گفت:«در پدیده تروریسم چیزی که خطرناکتر است این است برخی گروه‌ها از اندیشه و اعتقاد مذهبی برای پوشاندن اعمال تروریستی خود استفاده می‌کنند و از دین برای دستیابی به اهداف و منافع سیاسی خود استفاده می کنند»

السیسی با تأکید بر اینکه تروریسم از دهه 50 با استفاده از عقاید دینی تعدادی از جوانان مصری و برخی جوانان جهان عرب را تحت تأثیر قرار داد، گفت:«پدیده تروریسم می‌تواند منافع بسیاری از کشورها را از بین ببرد بی ثباتی و ناامنیتی ایجاد کند برای مثال یک عملیات تروریستی یا دو عملیات می تواند گردشگری را در مصر متوقف کند و بازده درآمد سالانه این کشور که حدود 15 میلیارد دلار تخمین زده شده را پایین یا به کلی از بین ببرد».

رئیس جمهوری مصر در پایان گفت:«مقابله با تروریسم نیاز به یک تلاش بین المللی دارد، زیرا کنترل برخی کشورها بواسطه دولت‌های تروریستی منجر به تشکیل کشورهای تروریستی خواهد شد. در این صورت دیگر کشورهایی مانند کشورهای ساحل آفریقا دیگر توانایی مقابله با تروریسم را نخواهند داشت».