.
.
.

تاکید رئیس پارلمان لیبی: دولتی جدید از ایالت‌های سه‌گانه تشکیل خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی شامگاه یکشنبه 15 دسامبر 2019 ضمن ابراز مخالفت با دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورش بر تشکیل دولتی جدید شامل ایالت‌های سه‌گانه این کشور تاکید کرد.

عقیله صالح در یک سخنرانی تلویزیونی ضبط شده از ساکنان طرابلس پایتخت لیبی خواست تا در کنار ارتش ملی این کشور به فرماندهی ژنرال حفتر قرار گیرند.

عقیله صالح در این سنخرانی ضمن اشاره به اینکه قانون اساسی جدیدی برای لیبی تهیه و انتخابات عمومی در این کشور برگزار خواهد شد، گفت دولتی جدید شامل ایالت‌های سه‌گانه تشکیل خواهیم داد.

رئیس پارلمان لیبی همچنین ضمن تاکید مخالفت خود با دخالت‌های بیگانه در امور کشورش از کشورهای(عربی) برادر خواست تا از ارتش ملی لیبی و پارلمان منتخب این کشور حمایت کنند.

رئیس مجلس نمایندگان لیبی یکشنبه پیش از این در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا یادداشت تفاهم امضا شده میان دولت الوفاق به ریاست فایز السراج و ترکیه را به رسمیت نشناسد.

شبکه «لیبیا» به نقل از عقیله صالح بیان کرد که گفته «دوره دولت الوفاق از مدت ها پیش پایان یافته است و دیگر قادر به امضای معاهدات و ایجاد تعهدهای الزامآور بین‌المللی برای لیبی نیست».

رئیس پارلمان لیبی یادداشت تفاهم به امضا رسیده اخیر میان دولت الوفاق و ترکیه را باطل اعلام کرد و گفت این یادداشت تفاهم با توجه به عدم تکمیل روند قانونی اجرایی نخواهد شد.

شایان ذکر است که یادداشت تفاهم میان دولت الوفاق لیبی و ترکیه علاوه بر نقض قانون دریاها به تایید شورای نمایندگان لیبی نرسیده است.
ترکیه اواخر ماه گذشته توافق امنیتی و نظامی گسترده‌ای را با دولت الوفاق لیبی به امضا رساند و دو طرف به طور جداگانه یادداشت تفاهی را درباره مرزهای دریایی امضا کردند که از سوی تعدادی از کشورها از جمله مصر و یونان به عنوان نقض قانون بینالملل شناخته شد.

برغم اینکه توافق دریایی به سازمان ملل متحد ارسال شده تا درباره آن موافقت شود، توافق نظامی اما به پارلمان ترکیه ارجاع داده شده است.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز یکشنبه درباره توافق نظامی میان ترکیه و دولت الوفاق لیبی اعلام کرد که « پارلمان پس از تصویب آن را اجرایی خواهد کرد».