.
.
.

اردوغان تهدید به بستن پایگاه هوایی «اینجرلیک» کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شامگاه یکشنبه 15 دسامبر 2019 تهدید کرد کشورش احتمالا پایگاه هوایی اینجرلیک را خواهد بست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه اردوغان گفت که ممکن است این اقدام آنکارا در واکنش به تهدیدهای ایالات متحده مبنی بر اعمال تحریم‌های بیشتر بر آنکارا و همچنین تصویب قانون به رسمیت شناختن «کشتار جمعی ارامنه» در کنگره و مجلس سنای آمریکا اتخاذ شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت چنانچه تهدیدهای واشینگتن برای اعمال تحریم‌ها علیه آنکارا عملی شود کشورش میتواند فعالیت‌های ایستگاه راداری کوریجیک را نیز تعطیل کند.

اردوغان در گفتگویی تلویزیونی با شبکه «خبر» طرفدار دولت گفت:« چنانچه لازم شود می‌توانیم پایگاه اینجرلیک را تعطیل و می‌توانیم کوریجیک را هم تعطیل کنیم».

اینجرلیک پایگاه هوایی نظامی آمریکا در شرق ترکیه است که اخیرا نیز در جنگ علیه داعش مورد استفاده قرار گرفته و کوریجیک نیز ایستگاه راداری متعلق به پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در خاک ترکیه است.

ترکیه بارها به تعطیلی این دو پایگاه نظامی تهدید کرده است و هر زمان که تنش‌های دیپلماتیک میان آنکارا و واشینگتن بالا بگیرد معمولا ترکیه متوسل به چنین تهدیدهایی می‌شود.

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه طی این هفته در واکنش به تهدیدهای واشینگتن مبنی بر اعمال تحریم‌هایی علیه آنکارا، به وضع این دو پایگاه اشاره کرده گفت که تصمیم به تعطیلی و بسته شدن آنها ممکن است «روی میز مطرح» شود.

ایالات متحده ترکیه را به دلیل خریدهای تسلیحاتی از روسیه نظیر سامانه S-400 که علیرغم هشدارهای واشینگتن از مسکو خریداری شده، تحریم کرده است.

در ماه‌های اخیر و در پی یورش نظامی ترکیه و حمله نیروهایش به یگانه‌ای مدافع خلق کُرد در شمال سوریه نیز روابط میان این دو کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به هم خورده و وارد مرحله جدیدی از تنش‌ها شد.

کمیته امور خارجه در مجلس سنای آمریکا چهارشنبه قانونی را به تصویب رساند که مورد تایید دو حزب جمهوریخواه و دمکرات است و تحریم‌های سختگیرانه‌ای را بر ترکیه و به دلیل مسئولیت آن در قرارداد خرید موشک‌های S-400 و یورش به شمال سوریه اعمال کرد.

مجلس سنای آمریکا نیز با اجماع پیشنویس قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن موضوع واقعه تاریخی«کشتار جمعی ارامنه» به رسمیت شناخته شد.

کشتار ارامنه اشاره به وقایع تاریخی قتل عام ارامنه در سال 1915 است که امپراتوری عثمانی به دست داشتن در آن متهم است.
ترکیه پیش از این هشدار داده بود که این رویکرد آمریکا به روابط میان دو کشور آسیب خواهند رساند.