.
.
.

مخالفت شدید معترضان عراقی با نامزدی محمد السودانی عضو الدعوه برای پست نخست وزیری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معترضان عراقی بعد از ظهر روز شنبه 14 دسامبر 2019 در مناطقی از بغداد پایتخت عراق و شهرهای جنوبی این کشور از جمه بصره با تجمع و سردادن شعارهایی با نامزدی محمد شیاع السودانی به عنوان نخست وزیر مخالفت کردند.

محمد شیاع السودانی یکی ار اعضای حزب الدعوه است که نوری المالکی یکی از بزرگترین متهمان به اختلاس، فساد، قتل وترور مخالفانش در عراق، آن را رهبری می‌کند.

محمد شياع السوداني و نورى المالكي
محمد شياع السوداني و نورى المالكي

السودانی همچنین در زمان نخست وزیری نوری المالکی یکی از وزرای او بود. طبق گزارش سازمان ملل عراق در دوران حکومت نوری المالکی فاسدترین دولت جهان معرفی شد.

به همین دلیل صدها تن از شهروندان عراقی در بصر با شنیدن این خبر در مقابل میدان نفتی مجنون در شمال بصره تجمع کرده و دست به تظاهرات اعتراضی علیه این پیشنهاد زدند. معترضان در شهر العماره در استان میسان نیز با شعار دادن علیه نامزدی عضو حزب الدعوه اعلام کردند که آنها هیچ کدام از احزاب کنونی را نمی‌خواهند.

در استان ذی قار نیز معترضین برای اعتراض به نامزدی السودانی به میدان الحبوبی در مرکز شهر ناصریه تجمع کرده وبا بستن پل الزیتون مخالفت شدید خود با این نامزد را اعلام کردند.

در همین حال استان الدوانیه نیز شاهد ورود تظاهرکنندگان به میدان ساعت واقع در مقابل ساختمان دولت محلی بود. تظاهر کنندگان و تعدادی از بزرگان قبایل منطقه در اعتراض نامزدی السودانی و فساد در دولت‎های عراق پس از سال 2003 شعار دادند.

محمد الغزی ، نایب رئیس کمیته حقوقی مجلس نمایندگان عراق روز جمعه در گفت‌و گو با خبرگزاری عراق گفته بود سناریوی جدید پارلمان این است که چنانچه برای تعیین یک نخست وزیر موفق نشوند، رئیس جمهوری می‌تواند وظایف نخست وزیر را به صورت موقت به عهده بگیرد.