.
.
.

آغاز مجدد درگیری‌ها در شرق طرابلس پایتخت لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه شنبه 14 دسامبر 2019 از آغاز مجدد درگیری‌‌ها در منطقه وادی الربیع در جنوب شرقی طرابلس، پایتخت لیبی خبر داد.

بنا به این گزارش در چارچوب عملیات سرنوشت‌سازی که ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر برای آزادسازی طرابلس پایتخت لیبی آغاز کرده است نیروهای ارتش ملی مجددا با شبه‌نظامیان و نیروهای دولت الوفاق به فرماندهی فایز السراج که مورد حمایت ترکیه است در منطقه وادی الربیع واقع در جنوب تاجوراء در فاصله 37 کیلومتری شرق طرابلس درگیر شدند.

شایان ذکر است که شعبه تبلیغات جنگ وابسته به ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که یگان‌های ضد هوایی نیروهای مسلح تحت امر ژنرال حفتر یک پهپاد ترکیه‌ای را در آسمان منطقه عملیات و مشخصا در محور عملیاتی عین زاره سرنگون کرده‌اند.

اطلاعات به دست آمده از سایر منابع نیز پیشروی یگان‌های نظامی ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر در کلیه محورهای عملیاتی جهت آزادسازی طرابلس پایتخت لیبی را تایید می‌کنند.

از سویی ارتش ملی لیبی ضمن پیشروی در این محورها پادگان «حمزه» را به کنترل خود در آورده و در بیش از یک محور عملیاتی به سوی منطقه غربی پیشروی کرده است.

ارتش ملی لیبی همچنین شامگاه جمعه با صدور بیانیه‌ای از منهدم کردن مقادیر زیادی از مخازن اسلحه، مهمات، تجهیزات نظامی و اماکن نگهداری پهپادهای ترکیه در بمباران هوایی جنگنده‌های ارتش علیه اهدافی در دانشکده نیروی هوایی در شهر مصراته خبر داد.

ارتش ملی لیبی در بیانیه‌ای توضیح داد که مخازن اسلحه، مهمات، تجهیزات، خودروهای زرهی و پهپادهای ارسالی از ترکیه طی عملیات دقیق اطلاعاتی شناسایی و توسط نیروی هوایی ارتش ملی لیبی بمباران و منهدم شدند.

در بیانیه ارتش آمده است که این تجهیزات، ادوات و تسلیحات نظامی ترکیه در چارچوب توافق اخیر دولت الوفاق با ترکیه و برای تقویت همکاری‌های نظامی با این کشور از راه‌های هوایی و دریایی به لیبی انتقال داده شده بود تا در جنگ علیه ارتش ملی لیبی به کار روند.

ارتش ملی لیبی در این بیانیه ترکیه را متهم ساخت که با بی اعتنایی به قطعنامه بین‌المللی ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی و با قصد حمایت از دولت السراج اقدام به قاچاق اسلحه، مهمات و تجهیزات نظامی به این کشور می‌کند.
فرماندهی ارتش ملی لیبی همچنین افزود طی عملیات اطلاعاتی دقیقی انتقال برخی از محموله‌های سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی ترکیه از بنادر این کشور به بندرهای مصراته، طرابلس و الخمس شناسایی شد که این اقدام ترکیه نقض کننده قطعنامه بین‌المللی ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی است.
از سویی دیگر ارتش ملی لیبی به ساکنان شهر مصراته هشدار داد، از مخازن نگهداری تسلیحات، مهمات و تجهیزات نظامی شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق که خطراتی را برای غیرنظامیان ایجاد کرده دور شوند تا از سوی این شبه‌نظامیان به عنوان سپر انسانی مورد استفاده واقع نشوند.