.
.
.

نایب رئیس شورای ریاست لیبی: اقدامات فایز السراج منطقه را به آتش می‌کشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فتحی المجبری نایب رئیس شورای ریاست لیبی شامگاه چهارشنبه 11 دسامبر 2019 تاکید کرد که این شورا تلاش می‌کند دولت فایز السراج رئیس دولت وفاق لیبی را پس از امضایش بر توافقنامه جدال‌برانگیز با ترکیه از مقام ریاست دولت برکنار کند.

فتحی المجبری نایب رئیس شورای ریاست لیبی شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با «العربیه» ضمن هشدار از این که فایز السراج رئیس دولت وفاق لیبی با اقداماتش منطقه را به آتش می‌کشد گفت: «السراج هم‌اکنون طوری رفتار می‌کند که از روح توافق سیاسی به دور است. السراج به توافق سیاسی احترام نمی‌گذارد».
این مقام لیبیایی همچنین تاکید کرد، فایز السراج را باید بدلیل به خطر انداختن لیبی و منطقه به «قرنطینه» افکند.

المجبری گفت، توافق السراج با رجب طیب اردوغان می‌رود تا اوضاع در لیبی و کل منطقه را شعله‌ور سازد.

المجبری افزود:« بر تمام جهان لازم است تا فایز السراج و اقداماتش که منطقه را شعله‌ور ساخته را محدود کنند».

المجبری همچنین تاکید کرد، توافقنامه‌ای که السراج با ترکیه به امضا رسانده از نظر قانونی باطل است زیرا که نیاز به موافقت اعضای شورای ریاست و پارلمان لیبی دارد.

المجبری توضیح داد: «السراج صلاحیت امضای توافقنامه‌ای اینچنینی و به طور جداگانه را ندارد و او احتیاج به موافقت شورای ریاست و پارلمان لیبی دارد و به همین خاطر است که او توافقنامه را به شورای ریاست ارجاع نداده است».
المجبری تاکید کرد که با دبیرکل‌های شورای امنیت، سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب تماس‌هایی را برقرار کرده تا السراج را از مقام ریاست عزل کند.
او گفت «السراج به نحوهای رفتار می‌کند که در خدمت به لیبی نیست» و هشدار داد که « عدم بازداشتن السراج او را به ادامه این رویه بیشتر سوق خواهد داد.

المجبری همچنین السراج را متهم کرد، «تمامی تلاش‌ها برای رسیدن به راه حل در لیبی را ناکام گذاشته است».

السراج در پایان ماه نوامبر گذشته توافقنامه‌ای با ترکیه به امضا رساند که به آنکارا این اجازه را می‌دهد تا مرزهای دریایی‌اش را در بخش‌هایی از دریای مدیترانه گسترش دهد که میادین بزرگ نفتی را در خود نهفته و در سال اخیر کشف شده است.

کشورهای حوزه دریای مدیترانه این اقدام دولت الوفاق لیبی در توافق با ترکیه را گامی «غیر قانونی» دانستند.

السراج همچنین برای پیشبرد اهداف خود موافقتنامهای نظامی را با ترکیه به امضا رساند بدون اینکه جزئیاتی درباره آن منتشر شود.

در همین راستا ترکیه روز سه‌شنبه ابراز آمادگی کرد، نیروهای نظامی خود را در صورت درخواست دولت الوفاق لیبی از آنکارا به این کشور اعزام کند.