.
.
.

مقام آمریکایی هشدار داد: گروه‌های شبه‌نظامی ایران در عراق به خط قرمز نزدیک می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی شامگاه چهارشنبه 11 دسامبر 2019 اعلام کرد حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق روز به روز فزاینده‌تر و پیچیده‌تر شده و به خط قرمزی نزدیک می‌شوند که با ادامه این روند تمامی طرف‌ها به سوی رویارویی و تنشزایی خارج از کنترلی پیش خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که گروه‌های شبه‌نظامی مسلح شده توسط ایران با ادامه این حملات به خط قرمزی نزدیک می‌شوند که واکنش نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا که در عراق مستقر هستند را در پی خواهد داشت و آنگاه است که به گفته او «نتیجه خوشایند هیچ کسی نخواهد بود».

هشدار مقام آمریکایی به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که 4 موشک کاتیوشا به پایگاهی در نزدیگی فرودگاه بین المللی بغداد اصابت کرده و منجر به مجروح شدن 5 تن از عناصر وابسته به دستگاه مبارزه با تروریسم عراق شدند.

این حمله در سلسله حملات موشکی در 5 هفته اخیر جدیدترین بوده و تاسیساتی نظامی را هدف قرار داد که میزبان نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا بوده و ماموریت مبارزه با داعش را دنبال میکنند.
این مقام آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز توضیح داد که حملات گروههای شبهنظامی ایران توانمندیهای نیروهای ائتلاف بینالمللی مبارزه با جنگجویان داعش را با خطر مواجه میسازد.
بالا گرفتن تنش‌های میان ایران و ایالات متحده آمریکا در منطقه در پی اعمال و تشدید تحریم‌های حداکثری واشینگتن علیه تهران است.

در همین راستا دو طرف متقابلا یکدیگر را متهم می‌کنند که حملاتی را به تاسیسات نفتی و انبارهای تسلیحاتی متعلق به حشد الشعبی و علاوه بر آن پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی انجام داده‌اند.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رویترز ادامه داد:« نسبت به حملات آزار دهنده عادت کرده‌ایم. هر چند در گذشته شدت آنها کم بوده.. اما اکنون بر میزان پیچیدگی آنها افزوده شده کما اینکه تعداد موشک‌هایی که هر دفعه شلیک می‌شوند به طور فزاینده‌ای افزایش یافته که این امر برای ما بسیار نگران کننده است».

او همچنین افزود:« ادامه حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، تغییراتی را در میدان رویارویی ایجاد خواهد کرد و پیشبینی می شود ادامه این رویه منجر به اقدامات و اتخاذ گزینه‌هایی از سوی بعضی‌ها چه آنها یا ما بشود که تنشزایی ناخواسته‌ای را به دنبال خواهد داشت».

به گفته این مقام آمریکایی گروه‌های شبه نظامی مسلح شده توسط ایران به خط قرمزی نزدیک میشوند که واکنش قهرآمیز نیروهای ائتلاف را در پی خواهد داشت که آن هنگام «نتیجه برای هیچکسی خوشایند نخواهد بود».

علیرغم اینکه تاکنون هیچ طرفی مسئولیت خود در ارتباط با این حملات را اعلام نکرده این مقام آمریکایی اما تاکید کرد که تحلیل‌های اطلاعاتی و گزارش‌های کارشناسان پزشکی قانونی و نتایج بررسی نمونه‌های قطعات موشک‌های به کار رفته در این حملات و سکوهای پرتاب موشک‌ها نشانگر مسئولیت حشد الشعبی مورد حمایت ایران از جمله گروه‌های شبه نظامی ایرانی نظیر «گردان‌های حزب‌الله» و«عصائب اهل حق» را آشکار می‌کند.

مسئول نظامی آمریکایی همچنین توضیح داد که دولت عراق هیچگونه اقدامی در برابر این حملات اتخاذ نکرده است.

او در ادامه گفت:«این امر برای من بسیار نگران کننده است.که هدف حملات عناصری قرار بگیریم که می‌بایست تحت فرمان دولت عراق بوده و بخشی از نیروهای امنیتی آن باشند».

این مقام نظامی آمریکایی در ادامه همچنین افزود: «گروه های شبه نظامی در 8 ماه نوامبر گذشته از یک کامیون تغییر کاربری شده در عملیات پرتاب 17 موشک به پایگاه نظامی القیاره در جنوب استان موصل استفاده کرده‌اند».

او افزود که هر چند این حمله باعث کشته شدن کسی یا وقوع خسارت های بزرگی نشده است اما از این روش در حملات هفته گذشته به دو پایگاه هوایی بلد و عین الاسد استفاده شده با این فرق که این بار موشک های بزرگی به کار رفته که باعث خسارت های فراوانی به مجتمع های مسکونی و باندهای پروازی در پایگاه عین الاسد شده است.

در حمله روز جمعه به نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد موشک های بزرگتری با کالیبر 240 میلیمتری به کار رفته که سابقا و از سال 2011 تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر کاربرد آنها منتشر نشده است.