.
.
.

مخالفت تهران با درخواست مکرون برای آزاد کردن دو فرانسوی زندانی در ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران روز چهارشنبه درخواست امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای آزادی دو شهروند فرانسوی که از ژوئن گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران، زندانی شده‌اند، رد کرد و گفت که این خواسته، «دخالت در امور این کشور» است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در این رابطه گفت:«نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی‌پذیرند.... دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است».

ماکرون روز سه شنبه خواستار آزادی فوری فریبا عادلخواه و رولان مارشال دو شهروند فرانسوی از زندان در ایران شد.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا چهارشنبه نوشت، دستگاه قضایی ایران به نوبه خود درخواست آزادی این دو دانشگاهی فرانسوی به قید وثیقه را به دادگاهی در تهران ارجاع داده است.

شایان ذکر است ایران شش ماه است که فریبا عادلخواه ، پژوهشگر فرانسوی-ایرانی در زمینه انسان شناسی ویژه مذهب شیعه ومدیر پژوهش ها در «مرکز تحقیقات بین المللی» در دانشگاه ساینس بو درپاریس و رولان مارشال همکار وی ، کارشناس منطقه شاخ افریقا و پژوهشگر همین مرکز را به اتهام جاسوسی علیه امنیت ملی ایران، زندانی کرده است».

خبرگزاری ایسنا، به نقل از سعید دهقان وكیل شهروندان فرانسوی گزارش داد كه یک قاضی با درخواست آزادی هر دو به قید وثیقه موافقت كرد، اما دادستان خواستار تجدید نظر در این تصمیم شد.

به گفته این خبرگزاری دهقان اعلام کرد، مبلغ وثیقه موکلان من مشخص شده و قاضی با آزادی آنها به قید وثیقه موافقت کرد. اما دادستان این قرار را رد کرد. بهرحال این نوع پرونده ها در مورد درخواست آزادی با قرار وثیقه به دادگاه ویژه ارجاع می‌شوند که در مورد به گفته وکیل، دادگاه انقلاب تهران خواهد بود.

ایران که تابعیت دوگانه شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد، پس از تلاش فرانسه برای برقراری ارتباط با فریبا عدالت‌خواه پاریس را به مداخله غیرقابل قبول در امور داخلی خود متهم کرده است.

همکاران عدالت خواه و مارشال در اکتبر گذشته از فرانسه خواستند هرگونه همکاری علمی و دانشگاهی با ایران را به عنوان گونه ای از اعتراض؛ به حالت تعلیق درآورد.