.
.
.

دولت ایران رسما روی دادن «کشتار ماهشهر» را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران ، رخ دادن«کشتار ماهشهر» در جریان سرکوب اعتراضات آبان ماه گذشته را تایید کرد ولی همزمان ادعا کرد که " افراد مسلح" به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

واعظی در این‌باره گفت: «براساس ویدئوهای در دسترس، تعدادی از افراد مسلح به سوی نیروهای امنیتی و مردم شلیک کردند و این موضوع بسیار عجیب است".

او افزود: در ماهشهر و عسلویه دیدیم که آنها موانع ایجاد کرده و اسلحه دارند و این موضوع عجیبی است. برخی در نتیجه شلیک همین افراد کشته شدند.»

همزمان امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران نیز فاش کرد که بسیاری از معترضان در «کشتار ماهشهر»در جنوب خوزستان جان باخته‌اند. در این حادثه که در 18 نوامبر رخ داد نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران تعداد قابل توجه از مردم معترض را کشتند.

به گزارش تابناک، قاضی‌زاده گفت: « در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند، دقیق می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند، سلاح از کجا رفته است، می‌خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند بعد آنجا مسئول امنیت آن خطوط باید چه کار می‌کرد؟ آیا کسی نمی‌داند وقتی می خواهد به خطوط اصلی انرژی کشور حمله کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ »

اما عکس‌ها و ویدئوهای که سازمان‌های حقوقی و کنشگران تاييد کرده‌اند، نشان می‌دهد که يگانهای ویژه امنیتی و سپاه پاسداران، با استفاده از تسلیحات نیمه سنگین مانند تیربارهای دوشکا و همچنین جنگ‌افزارهای سنگین مانند تانک و نفربر به نیزار جراحی در حومه ماهشهر حمله کردند.

منابع محلی " العربیه " از اهواز نیز گزارش کردند که «معترضان پس از آنکه نیروهای امنیتی اقدام به شلیک به سوی تظاهرات کرده و آنها را نزدیک هور راندند، به نيزار گریختند ولی نیروهای امنیتی به سوی آنها آتش گشوده و ده‌ها تن از آنها را کشتند.»

این اعتراضات روز جمعه ٢٥ آبان در بازار ماهشهر آغاز شد كه طى آن جوانان بیکار به بیرون از شهر و دو شهرک جراحی و کوره که در نزدیکی ماهشهر قرار دارند، رفتند و راه‌های منتهی به کارخانه‌ها و تاسیسات منطقه ويژه پتروشیمی را بستند.

مردم محلی می‌گویند که این اولین اعتراض این جوانان به شرکت نفت و پتروشیمی نبود، زیرا که این شرکت‌ها کارکنان، مدیران، پیمانکاران و کارگرانی خارج از منطقه استخدام کرده و جوانان بومی منطقه که به شدت از بیکاری رنج می‌برند را از فرصت‌های پرشمار شغلی موجود، حتی در سطح مشاغل ساده، محروم کرده‌اند.

در سرکوب معترضان در «کشتار ماهشهر» نیروی دریایی سپاه پاسداران که در بندر ماهشهر مستقر است و همچنین لشکر 7 زرهی مشارکت کردند و لشکر 7 با استفاده از تانک‌هایش اقدام به محاصره شهرک جراحی و هور مجاور آن کرد.

درگیری‌ها پس از آن بالا گرفت که برخی از ساکنان محلی با سلاح‌های ساده شکاری اقدام به پاسخگویی و واکنش به تیراندازی نیروهای امنیتی کرده و این امر منجر به کشته‌شدن سروان رضا صیادی، مسئول سرکوب اعتراضات شد.

به گزارش منابع محلی ، نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران و بسیج که در کشتار ماهشهر نقش داشته‌اند، از سوی نیروهای حشد شعبی عراق همراهی می‌شده و اقدام به اعدام میدانی برخی جوانان معترض در مناطق تحت سیطره خود کرده‌اند.

فعالان اهوازی می‌گویند که هنوز عدد دقیق کشته‌شدگان مشخص نیست ولی تا کنون هویت 24 معترض کشته شده در کشتار ماهشهر از سوی سازمان حقوق بشر اهواز تایید شده است. نیروهای دولتی پس از محاصره نیزار اقدام به انتقال اجساد با کامیون به سوی مقصدی نامعلوم کرده و همین امر مانع مشخص شدن تعداد دقیق کشته‌ها شد.

علاوه بر کشته‌شدگان حادثه هور در جراحی، 14 نفر از ساکنان شهرک کوره که در مجاورت شهرک جراحی است، نیز کشته شدند.
سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده که 5 معترض در اهواز، 5 معترض در خرمشهر (محمره)، دو نفر در آبادان (عبادان)، یک نفر در شوشتر (تستر) و یک نفر در شادگان (فلاحیه) کشته شده‌اند.

علاوه بر کشته‌شده‌ها، تعداد نامشخصی از مردم اهواز و شهرهای پیرامون دستگیر شده و تعداد آنها بیش از هزار نفر برآورد شده که در پادگان‎‌ها، مراکز امنیتی و اطلاعاتی نگهداری می‌شوند.

فعالان اهوازی تاکید کرد که نیروهای بسیج اقدام به آتش زدن بانک‌ها و خودروهای شخصی مردم کرده تا معترضان را متهم و دست‌آویز لازم برای سرکوب آنها را ایجاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در واکنش به کشتار ماهشهر خواستار اجرای تحقیقی درباره این کشتار شده و تاکید کرد که تعداد کشته بیش از عدد اعلام شده است.

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه هفته گذشته گفت: «اخباری از کشته شدن 100 معترض در ماهشهر و انتقال اجسادشان با کامیون وجود دارد.»

میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل نیز در سخنانی کشتار ماهشهر را محکوم کرده و گفت: «براساس اطلاعات به دست آمده نیروهای امنیتی اقدام به شلیک با اسلحه سنگین به سوی معترضانی که به هور جراحی گریخته بودند، کرده و این امر باعث کشته شدن حداقل 23 نفر شد.»