.
.
.

اصابت دو موشک به اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد تلفاتی در پی نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم اطلاع‌رسانی امنیتی در عراق شامگاه چهارشنبه 11 دسامبر 2019 از اصابت دو موشک از نوع «کاتیوشا» به اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر داد اما در عین حال تاکید کرد که این حمله موشکی تلفاتی در پی نداشته است.

به گزارش خبرنگار «العربیه» و«الحدث» نیروهای امنیتی عراق محل اصابت دو موشک را محاصره کرده تا مکان پرتاب این دو موشک را شناسایی کنند.

منابع «العربیه» و«الحدث» می‌گویند این حملات با هدف ضربه زدن به پایگاه آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد انجام می‌شود.

حمله روز چهارشنبه دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که 4 موشک کاتیوشا به پایگاهی نظامی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد اصابت کرده و منجر به مجروح شدن 5 تن از عناصر وابسته به دستگاه مبارزه با تروریسم در عراق شدند.

این حمله امتدادی است برای سلسله حملات موشکی در 5 هفته اخیر بوده است که تاسیسات نظامی را هدف قرار می دهد.

تاسیسات نظامی موجود در عراق نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا را شامل می شود که در واقع ماموریت آنها مبارزه با داعش است.
از سویی یک مقام آمریکایی چهارشنبه پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت، گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران مسئول انجام حملات به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق هستند.

او توضیح داد که حملات گروه‌های شبه‌نظامی ایران توانمندی‌های نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با جنگجویان داعش را با خطر مواجه می‌سازد.

این مقام آمریکایی افزود: «حملات گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق اخیرا رشد فزاینده‌ای داشته و بیش از پیش پیچیده تر شده که این امر همگان را به سوی رویارویی غیر قابل کنترلی سوق خواهد داد.

هر چند تاکنون هیچ طرفی مسئولیت این حملات رابر عهده نگرفته اما این مقام آمریکایی تاکید کرد که تحلیل‌های اطلاعاتی و گزارش‌های کارشناسان پزشکی قانونی و نتایج بررسی نمونه‌های قطعات موشک‌های به کار رفته در این حملات و سکوهای پرتاب موشک‌ها مسئولیت حشد الشعبی مورد حمایت ایران از جمله گروه‌های شبه نظامی ایرانی نظیر «گردان‌های حزب‌الله» و«عصائب اهل حق» را آشکار می‌کند.