.
.
.

استفاده از انرژی آفتابی براى جلوگیری از آلودگی هوا در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه چهارشنبه 11 دسامبر اعلام کرد، برای جلوگیری از آلودگی هوا، نهادهای دولتی از انرژی آفتابی استفاده خواهند کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت، غنی در دیدار با مسئولان اتحادیه های خدماتی تولیدی و صنعتی انرژی قابل تجدید، در رابطه به حمایت از سیستم های انرژی آفتابی به هدف کاهش آلودگی هوا صحبت کرد.

محمد اشرف غنی گفته است، حکومت بخاطر اینکه از آلودگی هوا جلوگیری نماید، در جستجوی تولید انرژی بدیل بجای سوخت نفت و ذغال می باشد.

او افزود: «بخاطر رسیدن به این هدف، حکومت یک برنامه را روی دست گرفته است که از کابل آغاز می شود و نهادهای دولتی از انرژی آفتابی استفاده خواهند کرد تا از آلودگی هوا جلوگیری صورت گیرد»

رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «این برنامه را ما نه تنها برای تاسیسات دولتی، بلکه در آینده برای شهرک ها، تاسیسات خصوصی، حمام ها، میدان های هوایی و فابریکات نیز در نظر داریم تا بتوانیم با پدیدۀ آلودگی هوا به گونه دوامدار و جدی مبارزه نمائیم».

از سوی دیگر، مسئولان اتحادیه های خدماتی تولیدی و صنعتی انرژی قابل تجدید، در این دیدار گفتند که حکومت افغانستان باید در بخش های کاهش تعرفه ها و دادن قرضه به هدف ارتقای ظرفیت در عرصه انرژی قابل تجدید همکاری کند.

قابل ذکر است که سایت «Air Visual» حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود، که شهر کابل پایتخت افغانستان اخیراً بیشترین میزان آلودگی هوا را داشته و از این لحاظ در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.