.
.
.

کتاب‌دزدی سفیر مکزیک در آرژانتین او را به دردسر انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر اسکار ریکاردو والرو رثیو بثرا، سفیر مکزیک در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین، که ثروتمندترین فرد کشورش به شمار می‌رود احتمالا به زودی ناچار به ترک منصب خود خواهد شد؛ به جرم دزدیدن کتابی که کمتر از 10 دلار قیمت دارد.

دوربین‌های مداربسته کتابفروشی در پایتخت آرژانتین لحظه دزدی سفیر مکزیک در این کشور را شکار کردند. آقای والرو رثیو بدون آنکه متوجه باشد دوربین‌های مداربسته تصویر او را ثبت می‌کنند، وارد کتابفروشی شده، مستقیما به قسمتی که کتاب مورد نظرش در آن وجود داشت رفته، کتابی را برداشته و پس از پنهان کردن آن لای روزنامه، بدون پرداخت مبلغ کتاب، از کتابفروشی خارج شد.

پس از خروج سفیر مکزیک از کتابخانه، یکی از نیروهای نگهبانی کتابخانه بلافاصله دنبال او رفته و او را به درون فروشگاه فراخواند. نگهبانان کتابفروشی با پلیس تماس گرفتند ولی با توجه به منصب آقای والرو رثیو به عنوان دیپلمات ارشد یک کشور خارجی در آرژانتین، پلیس خواستار نادیده گرفته شدن این حادثه شد ولی مدیریت کتابفروشی با این موضوع مخالفت کرده و فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته را در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

کتاب دزدیده شده نوشته Guy Chaussinand-Nogaret، مدیر مطالعات ارشد علوم اجتماعی فرانسه است و درباره زندگی یک ماجراجو و نویسنده ایتالیایی به نام جاکومو کازانووا متوفی 1798 است. نکته جالب توجه این است که قیمت این کتاب 590 پزوی آرژانتین یعنی کمتر از 10 دلار است و اسکار ریکاردو والرو رثیو بثرا ثروتمندترین فرد مکزیک به شمار می‌رود.

در پی انتشار خبر این کتاب‌دزدی، وزیر امور خارجه مکزیک مارثلو ابرارد، در صفحه توئیترش نوشت که آقای والرو رثیو فرا خوانده شده و موضوع به کمیته اخلاق وزارت امور خارجه محول شده تا درباره اتهاماتی که به سفیر این کشور در آرژانتین نسبت داده شده، تحقیق کند و در صورتی که ثابت شود او کتاب‌دزدی کرده، فورا اخراج خواهد شد.