.
.
.

بستن دوازه‌های ورودی کربلا و کنترل کامل پل‌های بغداد توسط معترضین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار 2 کانال‌ تلویزیونی العربیه و الحدث، روز دوشنبه 9 دسامبر 2019 از بستن همه راه‌های ورودی به شهر کربلا و منع دخول افراد بيطانه و ناشناخته به داخل این شهر خبر داد.

اقدام به بستن دروازه‌های بغداد پس از آن اجرا شد که روز یکشنبه 8 دسامبر چند فعال مدنی و سیاسی هدف حمله مسلحانه افرادی نقابدار قرار گرفته‌اند که در پی این حمله مسلحانه دو تن از فعالان معروف شهر كربلا زخمی و سومين فعال به نام «فاهم الطائى» جان خود را از دست داد.

این در حالی است که صبح روز دوشنبه هزاران نفر در کربلا جنوب عراق در تشیع جنازه الطائی شرکت کرده و از مقامات خواستند که عاملان این قتل ها را تعقیب و مجازات کنند

سکوت محتاطانه بغداد

اما در بغداد تظاهرکنندگان میدان التحریر وسایر میدان‌های بغداد شاهد آرامشی نسبی ومحتاطانه است. این وضعیت و فضای سکوت بر سه پل دیگر السنک، الاحرار و الجمهوریه در پایتخت عراق حکم فرما بود.

با وجود این آرامش نسبی، برخی از فعالان تاکید کردند که فضای ترس از گسترش موج جدیدی ترورها، آدم ربایی و بازداشت های غیر قانونی فعالان در میدان تحریر همچنان حکم‌فرماست بویژه که حکومت بغداد تاکنون از معرفی کسانی که این ترورها را انجام می‌دهند، ناتوان مانده است.

تظاهرکنندگان معترض عراقی در شهرهای کربلا، نجف و بغداد برغم ترورها و آدم ربایی‌های منظم همچنان به تجمعات اعتراضی خود ادامه می دهند.

گفتنی است که بغداد شامگاه جمعه شاهد خونین ترین شب تظاهرات بود به طوری عده‌ای مسلح وارد میدان التحریر شده و معترضان را به رگبار بسته اند. در این حادثه خونین حدود 24 نفر کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

براساس آماری که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پلیس و بیمارستان‌های عراق داده‌اند، شمار کشته شدگان اعتراضات غراق به بیش از 400 تن رسیده است.