.
.
.

روحانی: باید از اینترنت خارجی بی‌نیاز شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از ضرورت راه اندازی «شبکه ملی اطلاعات» خبر داد تا به گفته او مردم از اتصال به «اینترنت خارج» بی نیاز شوند.

رئیس جمهوری ایران، یکشنبه 8 دسامبر 2019، لایحه بودجه 484 هزار میلیارد تومانی سال 99 را به مجلس آورد که طی آن برخی از نمایندگان مجلس، نسبت به اجرای سهمیه‌بندی بنزین و افزایش نرخ آن از روحانی انتقاد کردند.

رئیس جمهوری ایران در نشست امروز مجلس اعلام کرد که بودجه سال 99، بودجه «ایستادگی و مقاومت» است و بیش از «70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی برای سال آتی در نظر گرفته شده است».

روحانی در بخشی از صحبت های خود بر لزوم «راه اندازی شبکه ملی اطلاعات» اشاره کرد.

او در جلسه امروز مجلس با تاکید بر لزوم بی‌نیازی از اینترنت گفت:«امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت کنیم که مردم نیازی به خارج نداشته باشند».

این در حالی است که انتقادات داخلی و بین المللی شدیدی علیه قطعی اینترنت در ایران طی اعتراضات آبان ماه مطرح شد. این قطعی اینترنت باعث مشکلات فراوان و صدها میلیارد تومان ضرر به بخش خصوصی و دولتی شد.

بسیاری از منتقدان با یادآوری وعده های انتخاباتی روحانی که بر تحقق حقوق شهروندی تاکید می کرد، این اقدامات دولت را در تضاد با وعده های پیشین و حق دسترسی شهروندان به گردش آزاد اطلاعات می دانند.

همچنین اختصاص و صرف بخش زیادی از بودجه برای گسترش شبکه ملی اطلاعات در شرایطی که ایران یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی را پشت سر می‌گذارد و دولت حتی برای ضروری‌ترین نیازهای مردم بودجه کافی ندارد، از دیگر مواردی است که منتقدان مطرح می کنند.

گفتنی است، قطعی سراسری اینترنت در ایران در نتیجه اعتراضات سراسری ضدحکومتی در 25 آبان 1398 آغاز شد و تا 3 آذر ادامه‌ داشت. این کار با دستور شورای امنیت ایران انجام ‌شد. طی این واقعه، اینترنت بین‌المللی از دسترس کاربران ایرانی خارج شد و تنها شبکه ملی اطلاعات قابل دسترس بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در واکنش به این اقدام ایران، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرد.

طبق گزارش نت بلاکس، میزان دسترسی اینترنت در ایران در اوج قطعی‌ها به 4 درصد کاهش یافته‌ بود. در 2 آذر گزارش‌ شد که تعدادی از کاربران خانگی در ایران، به اینترنت دسترسی یافته‌اند و نت بلاکس هم میزان دسترسی به اینترنت را 64 درصد گزارش کرد.