.
.
.

انتقاد نماینده مجلس ایران از شلیک نیروهای امنیتی به سوی مردم معترض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه 8 دسامبر 2018 از شلیک به سوی معترضان و کشتار آنها انتقاد کرد.

صادقی گفت: «ماموران انتظامی برای اعاده نظم و کنترل شورش‌هایی که بدون به کارگیری سلاح قابل مهار نیست، باید قبل از به کارگیری سلاح از وسائل دیگری استفاده کنند و اگر آن وسائل موثر نباشد در وهله‌ بعد از سلاح استفاده کند».

او همچنین به اظهارات فرماندار شهر قدس (قلعه‌حسن خان سابق) واکنش نشان داد و خطاب به وزیر کشور پرسید که آیا او مسئولیت این اظهارات را می‌پذیرد یا نه.

لیلا واثقی، فرماندار قدس در مصاحبه‌ای گفت که شخصا به نیروی انتظامی دستور داده است تا به سوی معترضان تیراندازی کند.
اظهارات خانم واثقی واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

این نماینده پیشتر نیز در باره خبر گرفتن پول نقد از خانواده‌ها برای تحویل جنازه کشته‌شدگان اعتراضات اخیر انتقاد کرده و خواستار شفافیت از دولت در این باره شد.

صادقی گفته بود: «تاکنون خبر موثقی در این زمینه به دست ما نرسیده است و در فضای مجازی مطالبی را با این عنوان مشاهده کردیم، اگر خانواده‌ها و اشخاص مطلعی در این رابطه وجود دارند این موضوع را به ما بیان کنند.»

این در حالی است که در فضای مجازی خانواده‌ها و بستگان روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی از دستگیری آنها در روزهای اخیر و پس از فروکش کردن تب اولیه اعتراضات خبر داده‌اند. کاوه و یاشار دارالشفایی و محمد مساعد از جمله این افراد هستند.

بر اساس برآورد سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراض‌های «آبان 98»، نوامبر 2019 بیش از 200 نفر کشته شدند.

مخالفان رژیم جمهوری اسلامی آمار کشته شدگان را بیش از 1000 نفر تخمین زدند. ایالات متحده نیز گفته است بیش از یک هزار نفر در اعتراضات به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.