.
.
.

ادامه نقض تعهدات برجامی ایران با رونمائی از سانتریفوژهای جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ایرانی شامگاه شنبه به تلویزیون دولتی این کشور تأکید کرد، ایران بزودی راه اندازی نسل جدید سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را اعلام خواهد کرد.

به گته ایران این اقدام جدید در چارچوب ادامه کاهش تعهدات برجامی است که در سال 2015 امضا کرده است.

علی اصغر زرین، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بدون اینکه وارد جزئیات شود گفت: «به زودی از نسل جدیدی از سانتریفیوژهای تولید داخلی، رونمایی خواهیم کرد».

ایران در ماه سپتامبر عنوان داشت به عنوان بخشی از اقدامات خود برای كاهش تعهدات برجامی پس از خروج آمریكا از این توافق، تولید سانتریفیوژها برای تسریع در غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده است.

روز جمعه قدرت های اروپایی در جریان مذاکرات از ایران خواستند که نقض توافق هسته ای را متوقف کند ، اما این به معنای فعال کردن مکانیسمی نیست که می‌تواند منجر به اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران و از بین بردن توافق نامه امضا شده در سال 2015 شود.

این نشست در سایه تشدید اختلافات میان ایران و غرب صورت گرفت، پس از آنکه تهران در پاسخ به خروج واشنگتن از آن سال گذشته و اعمال مجدد تحریم های فلج کننده اقتصادی ، سیاست کاهش تعهدات برجامی خود را در پیش گرفت..

به نظر کارشناسان با توجه به ناخشنودی شدید ایران از عدم حمایت اروپا از تهران در برابر تحریم های ایالات متحده، امید به یافتن راه حل میانه بشدت کاهش یافته است.

نقض تعهدات برجامی از سوی ایران مشمول تولید بیش از حد مجاز حداکثر اورانیوم غنی شده و از سرگیری غنی سازی در تأسیسات فردو شده است که ایران چنین فعالیت‌‌هائی را از بازرسان هسته‌ای سازمان ملل تا زمان افشای آن در سال 2009 پنهان کرده بود.

پس از این جلسه، بیانیه‌ای از سوی ریاست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای که توسط اتحادیه اروپا هدایت می‌شود، صادر شد و طی آن کمیسیون مزبور نسبت به «اقدامات منفی ایران» ابراز نگرانی کرد.

کمیسیون مشترک درعین حال بر «حق ایران برای بهره‌ برداری از منافع اقتصادی برجام» نیز تاکید ورزید.

در این بیانیه همچنین آمده است که کمیسیون مشترک «در مورد چالش‌های مربوط به اجرای توافق هسته‌ای بحث کردهاست و مقرر شد چالش‌ها در محدوده برنامه جامع کار مشترک مورد بررسی قرار بگیرد».

کمیسیون مشترک همچنین بر «اهمیت نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت بر نحوه اجرای برجام از سوی ایران» در همخوانی با مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تأکید ورزید.

کمیسیون در ادامه از «پیوستن شش کشور دیگر در ساز وکار ایستکس» استقبال کرد که زمینه تبادل مالی میان اروپا و ایران را بدون تن دادن به تحریم های آمریکا فراهم می آورد» .

از سوی دیگر یک دیپلمات اروپایی فاش کرد، سه قدرت اروپایی بر لزوم تن دادن ایران به تعهدات این توافق تاکید کرده‌اند.

او افزود: «نکته مثبت این است که برجام هنوز پابرجاست که این امر انتظارات از ایران را دو چندان می‌کند».

این در حالی است که عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و فرستاده ارشد این کشور در مذاکرات تأکید کرد، تهران ایران تا زمانی که نتواند از منافع اقتصادی برجان باستفاده کند، همچنان به کاهش تعهدات خود ادامه خواهد داد.

خبرگزاری ایران به نقل از عراقچی نوشت: «ما در این جلسه همچنین تأکید کردیم تا زمانی که راه حل هایی پیدا نشود که به ایران اجازه دهد از برجام بهره مند شود ، روند کاهش تعهدات از سوی ایران ادامه خواهد داشت».

عراقچی در اظهار نظرهایی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، افزود: «روز جمعه نشست بسیار مثبتی با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته و دو طرف تأیید کردند که همچنان به همکاری ادامه خواهند داد».