فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روز دانشجو در ایران؛ تجمع دانشجویان در اعتراض به وضعیت سیاسی ومعیشتی

  منبع: دبی-لعربیه.نت فارسی

  همزمان با فرا رسیدن روز دانشجو در ایران، چندین دانشگاه در تهران، تجمعات دانشجویی در اعتراض به وضعیت معیشتی و سیاسی برگزار کردند.

  پس از متوقف شدن تجمعات گسترده مردم ایران در اعتراض به گران شدن بنزین، دانشجویان تهران امروز به مناسبت روز دانشجو در ایران، با اشاره به تجمعات مردمی در آبان ماه، سرکوب آنها را مورد انتقاد قرار دادند.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 7 دسامبر 2019، مطالبات دانشجویان دانشگاه‌های تهران، مربوط به شرایط دانشگاه‌ها و ضرورت همراهی دانشگاه با جامعه و مطالبات مردم بود.

  در دانشگاه تربیت‌ مدرس و علامه طباطبایی نیز به مناسبت 16 آذر؛ روز دانشجو، تجمع اعتراضی برگزار شد در حالیکه شب پیش از آن، توییتر دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس با انتشار فراخوان و در یک‌ نظرخواهی اعلام کرد که 70 درصد دانشجویان دانشگاه برای حضور در این برنامه آمادگی دارند. این دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به مسائل مختلف ایران اعتراض خود را بیان کردند.

  بر اساس گزارش‌ها، شماری از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و نوشیرانی بابل نیز با برگزاری تجمع، اعتراض خود را نسبت به شرایط سیاسی دانشگاه‌ها و معیشتی مردم اعلام کردند. «ایران، فرانسه، عراق، لبنان، شیلی... مبارزه یکی است؛ سرنگونی نئولیبرالیسم»، «بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری»، «حق دسترسی آزاد به اطلاعات»، «جای دانشجو در زندان نیست»، «دانشگاه همراه با مردم» و «دانشگاه امن می‌خواهیم، نه امنیتی» از جمله دست نوشته هایی بود که دانشجویان بالای سر برده بودند.

  گزارش ها از وجود جو امنیتی و حضور گسترده پلیس در خیابان های اطراف دانشگاه های تهران حاکی بود.

  برخلاف هر سال، امسال حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم روز دانشجو سخنرانی نکرد و به جای او ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران حضور یافت.

  بر اساس این گزارش، مجری مراسم روز دانشجو از آزادی آخرین دانشجوی بازداشتی طی تظاهرات آبان ماه علیه گرانی بنزین خبر داد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، درباره تعداد دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر، چند روز پیش گفت: «ما تعداد دقیق دانشجویان بازداشت ‌شده را نمی‌دانیم، زیرا تعداد آنها در حال کم و زیاد شدن بود اما با بیشتر افراد بازداشتی صحبت شده و بر اساس اطلاعاتی که داریم، تا روز چهارشنبه 29 آبان‌ماه آزاد شده‌اند».

  او نهاد بازداشت کننده دانشجویان را «نهادهای مختلف امنیتی» نامید.

  در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران، همچنین به دعوت دانشجویان، یکی از کارگران شرکت هپکو در این مراسم به بیان مسائل و مشکلات پیرامون این شرکت پرداخت.

  داشجویان در تجمع اعتراضی امروز خود علیه قتل تعدادی زیادی از معترضان در اعتراضات اخیر شعار دادند آنها شعارهایی همچون :«کشتن حق ما نیست اینهمه کشته کم نیست». این شعار در اشاره به کشته شدن صدها نفر در اعتراضات اخیر به دست نیروهای امنیتی است.

  سازمان عفو بین الملل کشته شدگان ایرانی را بیش از 200 نفر اعلام کرد. اما مخالفان و ایالات متحده شمار کشته شدگان را تا 1000 نفر تخمین زدند.

  برایان هوک، نمایندهٔ ویژهٔ وزارت خارجهٔ آمریکا در امور ایران نیز روز جمعه اعلام کرد احتمالا از آغاز اعتراض‌های آبان‌ماه بیش از هزار نفر در ایران کشته شده‌اند.

  در پی افزایش قیمت بنزین، اعتراض‌های گسترده‌ای که در بسیاری ازشهرهای ایران آغاز شد که با سرکوب دولتی و گستردهٔ معترضان همراه بود. گزارش‌های متفاوتی ازسوی نهادهای گوناگون دربارهٔ قربانیان این ناآرامی‌ها منتشر شده است.

  سازمان عفو بین‌الملل 2 دسامبر 2019 اعلام کرد، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران 208 نفر کشته شدند. عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای نوشت، این آمار از براساس برخی منابع داخل ایران ارایه شده و احتمالاً آمار واقعی بالاتر از این باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران