فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ پس از آزادی «ژیو وانگ» از ایران: به تلاش‌مان برای آزادی بقیه ادامه می‌دهیم

  توافق آمريكا و ايران بر مبادله 2 زندانی با ميانجیگری سوئیس

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه در نخستین واکنش پس از آزادی «ژیو وانگ» آمریکایی زندانی در ایران گفت، دولت او با بازگرداندن تمام شهروندان آمریکایی که بطور نادرست در خارج از آمریکا اسیر هستند، ادامه خواهد داد.

  در بیانیه کاخ سفید که صبح شنبه 7 دسامبر 2019 ساعاتی پس از آزادی «ژیو وانگ» شهروند آمریکایی چینی تبار صادر شد، دونالد ترامپ گفت: «پس از سپری کردن سه سال در زندان، «ژیو وانگ» به ایالات متحده باز می گردد.

  ژیو وانگ و خانواده‌اش ژیو وانگ و خانواده‌اش

  او افزود: «در دولت‌ من آزادی آمریکاییان دربند از اهمیت حیاتی برخوردار است.»

  رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنین گفت: «تلاش‌های سخت‌مان را برای بازگرداندن تمام شهروندان‌مان که بطور نادرست در خارج از آمریکا اسیرهستند، ادامه خواهیم داد».

  دنالد ترامپ از مقامات سویس که در آزادی این شهروند آمریکایی تلاش کردند تشکر و قدردانی کرد.

  به گزارش تلویزیون العربیه «ژیو وانگ» که شهروند ایالات متحده است، با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد. در زوریخ برایان هوک شخصا به استقبال او رفت.

  از سوی دیگر محمد حواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز امروز اعلام کرد که «ژیو وانگ» آمریکایی چینی تبار امروز از ایران خارج خواهد شد.

  او گفت، خیلی خوشحالیم که پرفسور مسعود سلیمانی به خانواده‌اش برمی گردد. ظریف افزود از اینکه این دو به خانواده‌هایشان باز می گردند، خوشحال است و از دولت سویس که در این مسئله نقش ایفا کرده است، تشکر کرد.

  مسعود سلیمانی مسعود سلیمانی

  مسعود سلیمانی، رئیس انجمن هماتولوژی ایران و پژوهشگر سلول‌های بنیادی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شده بود. سلیمانی که با ویزای شش ماهه مطالعاتی راهی ایالت مینه‌سوتای آمریکا شده بود در اکتبر 2018 بلافاصله پس از رسیدن به خاک آمریکا توسط پلیس فدرال این کشور بازداشت شده و به زندانی در آتلانتا مرکز ایالت جورجیا فرستاده شد.

  سلیمانی به تلاش برای خارج کردن برخی مواد «تحریم شده» از آمریکا و ارسال آن به ایران متهم شده بود.

  «ژیو وانگ» دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه 2016 به ایران سفر کرد اما در تابستان آن سال توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت و به جاسوسی برای آمریکا متهم شد.

  جمهوری اسلامی ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به 10 سال زندان محکوم کرد. خانواده وانگ می گویند او در ایران مشغول تحقیق برای پایان‌نامه دکترایش بود.

  همسر ژیو وانگ نیز در توئیتی ضمن اعلام خبر آزادی شوهرش از همه کسانی که به آزادی این گروگان آمریکایی کمک کردند، تشکر کرد.

  هنوز تعدادی از آمریکایی‌ها در ایران زندانی هستند. اغلب این زندانیان آمریکایی دو تابعیتی هستند که هنگام تردد به ایران بازداشت می شوند. خانواده‌های این زندان جمهوری اسلامی را به گروگانگیری برای باج گیری از کشورهای غربی متهم می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران