.
.
.

وزیر خارجه لبنان : اطراف خارجی در تدارک برپا کردن آشوب در لبنان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان در کابینه مستعفی این کشور ، سیاست‌های کابینه‌های قبلی را مسئول وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور دانسته و تاکید کرد سیاست‌های غلط اقتصادی و فساد عنان گسیخته در طول 30 سال در لبنان، علت اصلی خروج لبنانی‌ها از کشور را تشکیل می دهد.

او با اشاره به اعتراض های مردمی در کشور عنوان کرد برخی در خارج خود را برای ایجاد آشوب در لبنان آماده می‌کنند که دستاوردی جز آنچه در سوریه از وقوع جنگ و گسترش تروریسم مشاهده شد، در پی نخواهد داشت.

سخنان باسیل در پنجمین همایش گفت‌وگوهای رم در پایتخت ایتالیا بود که از امروز برای بررسی و تبادل نظر پیرامون مهاجرت و امنیت در کشورهای مدیترانه آغاز به کار کرد.

باسل افزود: «لبنانی ها به علت برخی امتدادهای خارجی و دخالت ها ، دچار چند دستگی شده اند اما منطق «برنده و بازنده» در لبنان مردود بوده و دوامی نخواهد داشت».

وزیر خارجه دولت مستعفی لبنان خواهان کمک در امر دور کردن قوای مداخله جو در لبنان شد تا این کشور بتواند زنده مانده و از بحران عمیق کنونی بدون در غلتیدن در هرج و مرج، رویاروئی و جنگ بیرون آید.

پناهندگان ، علت اصلی باعث بیکاری

باسیل با انداختن مسئولیت گسترش بیکاری به گردن پناه جویان افزود، لبنانی ها کار خود را از دست دادند زیرا فرصت‌های شغلی نصیب بیگانگان شد.

او با اشاره به اینکه 40 درصد از مردم لبنان پناهجو هستند، گفت: «لبنان بهای درگیری های مزمن ناشی از پناهندگی دیرباز فلسطیننان و موج پناه جویان سوری را پرداخت می‌کند» .

گفتنی است لبنان با بحران عمیق اقتصادی دست به گریبان است که اعتماد به نظام بانکی این کشور را خدشه دار کرده به طوری که بعد از اوج گیری اعتراض ها از 17 اکتبر گذشته، بانک‌ها متوسل به اجرای تدابیر غیر رسمی در خصوص حواله‌ها و برداشت سرمایه از حساب‌‌ها شده‌اند آنهم در زمانی که کمبود دلار و کاهش ارزش پول ملی بر وخامت اوضاع افزوده است.