.
.
.

نشست اروپا – ایران و شانس اندک برای نجات برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قدرتهای اروپایی روز جمعه 6 دسامبر در وین با نمایندگان ایران دیدار می‌کنند که این دیدار در راستای نجات برجام (امضا شده در 2015 ) قرار دارد که آمریکا یک سال پیشتر از آن خارج شد.

اروپایی‌ها خواستار این هستند که ایران از نقض برجام دست بکشد زیرا در غیر این صورت با تحریم‌‌های جدید سازمان ملل روبرو خواهد شد، اما با توجه به ناخشنودی شدید تهران از تحریم‌های آمریکا، چشم انداز چندانی برای دستیابی به توافق دیده نمی‌شود.

این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که تهران به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد ایران اثدامات خود را در واکنش به خارج شدن آمریکا از برجام در سال گذشته و باز گشت تحریم‌ها فلج کننده اقتصادی علیه ایران، تلقی می‌کند. این اقدامات باعث بروز تنش‌های فزاینده‌ای میان ایران و غرب شده است.

اختلافات اروپا - ایران

کشورهای اروپائی و ایران در نشست روز پنجشنبه بر سر برنامه موشکی تهران به شدت دچار اختلاف نظر بودند که در آستانه دیدار امروز وین میان مقامات ایرانی و دیپلمات‌های ارشد سایر امضا کنندگان برجام ( انگلیس ، چین ، فرانسه ، آلمان و روسیه) بود.

همزمان با فرسایش تدریجی برجام، دو دستگی میان کشورهای اروپایی بر سر تلاش برای نجات برجام و واکنش به تخلفات ایران، بوجود آمده که صبر و شکیبائی اروپا را در بوته آزمایش گذاشته است. اروپایی‌ها در تکاپو برای فعال سازی‌ نوعی ساز و کار در برجام هستند که ممکن است منجر به اعمال مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گردد.

رویترز به نقل از سه دیپلمات آورده است: «دستیابی به تصمیمی سیاسی قبل از ژانویه نامحتمل می‌باشد که انتظار می‌رود تهران کاهش هر چه بیشتر تعهدات برجامی‌اش را اعلام کند.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام برجسته ایرانی نوشت: «امضا كنندگان اروپایی باید بدانند كه مهلت زمانی آنها در حال اتمام است . آنها تلاش می كنند ایران را متعهد برجام نگه دارند اما هیچ اقدامی علیه قلدری و اعمال فشار آمریكا انجام نمی دهند».

«ناکارآمدی»

ایران پیوسته از سه قدرت اروپایی - انگلیس ، فرانسه و آلمان انتقاد کرده است که نتوانسته اند از اقتصاد ایران در برابر تحریم های تاثیر گذار آمریکا محافظت کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با اشاره به گسترش شکاف میان کشورهای اروپائی و ایران گفت که این سه کشور در انجام تعهدات خود «ناکار آمدی» نشان داده‌اند.

این واکنش ظریف در پاسخ به نامه ارسال شده توسط این کشورها به شورای امنیت سازمان ملل متحد بود که در آن تهران را متهم به داشتن موشک‌های بالستیک کردند که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند.

خشم اروپا از برنامه ایران

یادآوری می‌شود سفیران انگلیس، آلمان و فرانسه از آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند، در گزارش بعدی خود به شورای امنیت (که متن آنروز چهارشنبه منتشر شد) اطلاع دهد که برنامه موشکی ایران با قطعنامه سازمان ملل که توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی را تصویب کرد، همخوانی ندارد.

اگنس فون دره مول سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، در موضع گیری آنلاین خود در پاسخ به ظریف گفت: «ما بارها نگرانی‌های عمیق خود را از فعالیت موشک‌های بالستیک ایران ابراز داشتیم که با تعهدات این کشور به موجب قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد مغایرت داشته و تهدیدی برای امنیت بین المللی است». فرانسه از تهران خواست به تمام تعهدات خود مطابق قطعنامه‌های سازمان ملل احترام بگذارد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به رویترز گفته است، شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار است در 20 دسامبر برای ارزیابی میزان پایبندی به قطعنامه موید برجام تشکیل جلسه داده و نقطه نظر اروپا نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تهدیدی برای خاورمیانه

انگلیس ، فرانسه و آلمان به دنبال نجات برجام بودند که براساس آن ایران متعهد شده است برنامه بحث برانگیز غنی سازی اورانیوم خود را در ازای رفع تحریم ها، کاهش دهد اما تهران از سه قدرت اروپایی انتقاد کرده که نتوانستند از آن در برابر تحریم های آمریکا حمایت کنند که عملا اقتصاد ایران را فلج کرده است.

در حالی که آمریکا برنامه موشک‌های بالستیک ایران را تهدیدی برای امنیت خاورمیانه می‌داند تهران اما ادعا می‌کند فعالیت‌های توسعه موشکی این کشور، جنبه کاملاً دفاعی دارد.