.
.
.

سازمان ملل از احتمال اعدام و شکنجه بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد روز جمعه 6 دسامبر 2019 نسبت به احتمال اعدام و شکنجه و قرار دادن دستگیرشدگان اعتراضات اخیر ایران در شرایط و وضعیتی بسیار بد، ابراز نگرانی کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده است.

میشل باشله، کمیسر ارشد حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه ضمن انتقاد از عدم شفافیت در زمینهٔ وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران، گفت:‌ «من بسیار نگران برخورد فیزیکی با این افراد و پایمال شدن حق آنان برای برخورداری از یک دادگاه منصفانه هستم و نیز (نگران آن هستم) که شمار قابل‌توجهِی از آنها برای جرائمی دادگاهی شوند که مجازاتش اعدام باشد.»

خانم باشله که در نشستی خبری سخن می‌گفت افزود، با وجود شمار بالای بازداشت‌شدگان در ایران، بازداشت‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد.


این درحالی است که برایان هوک، نمایندهٔ ویژهٔ وزارت خارجهٔ آمریکا در امور ایران نیز روز جمعه اعلام کرد احتمالا از آغاز اعتراض‌های آبان‌ماه بیش از هزار نفر در ایران کشته شده‌اند.

برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، طی سخنانی حمایت خود از اعتراض‌های اخیر مردم ایران علیه آنچه که او رژیم سرکوبگر نامید را اعلام کرد.

هوک گفت: «مجازات های بیشتری علیه متجاوزان به حقوق بشر در راه است».

او در حساب توئیتری وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «می خواهم امروز در مورد آزادی اعتراض، آزادی بیان و مطبوعات در ایران صحبت کنم. رهبران ایران طبق مواد قانون اساسی وعده حمایت از آزادی بیان شامل آزادی مطبوعات را به مردم ایران داده‌اند وقانون اساسی بر آزادی گردهمائی‌ها و راه پیمائی‌های عمومی صحه گذاشته و این امور از موارد حقوق بشر قلمدادمی‌شوند».

او افزود: «رژیم ایران در طول 40 سال گذشته این موارد حقوق بشر را رد کرده و در جریان اعتراضات گسترده در چند هفته گذشته، بشکل وحشیانه مرتکب تخلفات بی حد و حصری علیه ایرانیان در زمینه آزادی تظاهرات شده و مردم را از دسترسی به اینترنت باز داشته و غیرنظامیان بی‌گناه را به قتل رسانده است . ایالات متحده این اقدامات را به شدت محکوم کرده و از تظاهرکنندگان ایرانی و امید آنها به داشتن دولتی که بتواند بحق نماینده آنها باشد نه یک حکومت فاسد که از سوی مفسدان و برای تامین منافع مفسدین اداره می شود، حمایت می‌کند.

در پی افزایش قیمت بنزین در اواخر آبان‌ماه سال جاری، اعتراض‌های گسترده‌ای که در بسیاری ازشهرهای ایران آغاز شد که با سرکوب دولتی و گستردهٔ معترضان همراه بود. گزارش‌های متفاوتی ازسوی نهادهای گوناگون دربارهٔ قربانیان این ناآرامی‌ها منتشر شده است.