.
.
.

رئیس‌جمهوری آمریکا کدام هزینه‌ها را از جیب خود می‌پردازد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بسیاری از روسای‌جمهوری کشورهای مختلف امتیازات و امکانات ویژه‌ای مانند محل سکونت، حفاظت و برخی هزینه‌های زندگی را دریافت می‌کنند و حقوق‌های قابل توجهی، براساس کشوری که در آن مشغولند، در نظر گرفته می‌شود، با این حال برخی از هزینه‌های زندگی را باید از حساب شخصی خود بپردازند.

پست ریاست‌جمهوری آمریکا نیز از جمله این مشاغل است که اگر چه حقوق و مزایای زیادی برای رئیس‌جمهوری به همراه می‌آورد، اما همزمان او را ملزم به پرداخت برخی از هزینه‌ها می‌کند. در سال 2001 کنگره آمریکا حقوق رئیس‌جمهوری آمریکا را افزایش داده و به سالانه 400 هزار دلار برای دوران خدمت و 200 هزار دلار برای دوران بازنشستگی تغییر داد. رئیس‌جمهوری آمریکا علاوه بر این کمک‌هزینه‌هایی برای سفرهایش و امور کاری‌اش دریافت می‌کند. با همه این احوال او ناچار است برخی هزینه‌ها را از جیب بپردازد.

هزینه مواد خوراکی

روسای جمهوری آمریکا ماهانه فهرستی از هزینه‌های مواد خوراکی مصرف شده توسط رئیس‌جمهور، اعضای خانواده و مهمانان شخصی‌اش را دریافت کرده و باید آن را بپردازد. این موضوع را میشل اوباما، همسر باراک اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی نیز تایید کرد و گفت که ماهیانه ناچار است، هزینه خوراک، خمیردندان، عطر، کیسه زباله، کاغذ توالت و هر چیز دیگری که کارمندان کاخ سفید برای او و خانواده‌اش می‌خرند یا در اختیار آنها قرار می‌دهند را بپردازد.

هزینه پوشاک

رئیس‌جمهوری آمریکا و بانوی اول این کشور باید هزینه لباس‌هایی که برای آنها طراحی و دوخته می‌شود را بپردازند، مگر آنکه طراح لباس آن را به عنوان هدیه به آنها بدهد. این موضوع درباره بانوی اول بیشتر صدق می‌کند و او در مهمانی‌های مختلف لباس‌های مختلفی می‌پوشد و در بیشتر مواقع آنها را پس از یک بار استفاده، به دیگران هدیه می‌دهد.

دکوراسیون داخلی

برخی روسای جمهوری آمریکا هنگام اقامت در کاخ سفید دست به تغییر دکوراسیون اتاق‌هایی که در آنها سکونت دارند، می‌کنند. برای این‌کار 100 هزار دلار به رئیس‌جمهوری آمریکا بودجه داده می‌شود ولی اگر هزینه تغییر دکوراسیون بیش از این مقدار شود، او باید از جیب مابه‌التفاوت را بپردازد.

هزینه‌های حقوقی

کاخ سفید هزینه اقدامات حقوقی موضوعات شخصی روسای جمهوری آمریکا را نمی‌پردازد. به عنوان مثال بیل و هیلاری کلینتون زمانی که کاخ سفید را ترک کردند، 16 میلیون دلار بدهی داشتند. این بدهی مربوط به هزینه‌های وکلای بیل کلینتون در پرونده رسوایی اخلاقی او و مونیکا لووینسکی بود.

هزینه‌های تعطیلات

رئیس‌جمهوری آمریکا باید هزینه سفرهای شخصی و تعطیلات خود را شخصا بپردازد. این هزینه‌ها شامل هتل و مکان محل اقامت او و همچنین هزینه‌های خوراکی است.

هزینه هدایای رئیس‌جمهوری

اگر رئیس‌جمهوری آمریکا بخواهد به کسی هدیه‌ای بدهد، پول آن هدیه را باید شخصا بپردازد. بخشی در کاخ سفید وجود دارد که به رئیس‌جمهوری درباره هدایایی که به شخصیت‌ها و چهره‌های معروف باید اهدا کند، مشاوره می‌دهد.

هزینه‌های آرایشگری

معمولا بانوان اول آمریکا اهمیت ویژه‌ای به شکل موهای خود می‌دهند. لورا بوش، همسر جورج بوش پسر یک آرایشگر شخصی داشت که همه جا او را همراهی می‌کرد تا بانوی اول آمریکا همیشه موهای مرتبی داشته باشد. همه هزینه‌های آرایشگری رئیس‌جمهور، همسر و فرزندانش از جیب او پرداخت می‌شود.

هزینه مهمانی‌های شخصی

روزانه مهمانی‌های متعددی در جای جای کاخ سفید برگزار می‌شود، اما هزینه برخی از این مهمانی‌ها از جیب شخصی رئیس‌جمهوری این کشور پرداخت می‌شود. او علاوه بر اینکه باید همه هزینه‌های مهمانی‌های شخصی‌ و خانوادگی‌اش را بپردازد، ملزم به پرداخت هزینه تیم پذیرایی و تیم نظافت مهمانی نیز است.