.
.
.

حکمتیار: برای برگزاری انتخابات شفاف در افغانستان حکومت مؤقت ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جمعه 6 دسامبر در کابل اعلام کرد، برای برگزاری انتخابات شفاف باید حکومت مؤقت ایجاد شود.

دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار امروز جمعه در شهر کابل به آنچه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری می‌خوانند تظاهرات کردند.

به گزارش منابع خبری، حکمتیار تاکید کرد: «این تظاهرات شروع اقدامات ما است، به این اکتفا نمی‌کنیم، جلو می‌رویم یکجا با سایر گروه‌ها، از هیچ وسیلۀ ممکن و مشروعی که ما را برای رسیدن به هدف کمک کند، خودداری نخواهیم ورزید».

وی اضافه کرد: «اگر انتخابات به دور دوم برود که باید برود و اگر احیانا این انتخابات در مجموع باطل اعلام شود و ضرورت به انتخابات مجدد باشد و همه طرف‌ها توافق کردند، در هر دو صورت ما به یک حکومت مؤقت یا سرپرست ضرورت داریم».

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز دوشنبه 2 دسامبر 2019 طرحی را برای ایجاد «حکومت مشارکت ملی انتخابات محور» پیشنهاد کرد.

این شورا می گوید که روند صلح به یک «کابوس» تبدیل شده و بحران انتخاباتی به جای مهار، تشدید می یابد که دلیل آن نبود یک دولت پاسخگو است.

اما صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان بتاریخ 2 دسامبر 2019 در صفحه رسمی توییترش نوشته بود: «در این روزها، برخی شوراها طرح‌هایی را زیر نام "حکومت مشارکت ملی انتخابات محور!؟" عنوان کرده اند که در مخالفت صریح با قانون اساسی کشور قرار دارد».

او نوشت، مردم افغانستان در چارچوب قانون اساسی، اراده‌ی شانرا به هدف تداوم نظام جمهوری با رفتن پشت صندوق‌های رای دهی، تمثیل کرده اند و به عقب برنمی گردند.

صدیقی تاکید کرد: «نامزدان انتخابات گذشته‌ی ریاست جمهوری، بایست به اراده، تصمیم و جایگاهی را که مردم برای شان برگزیده اند، احترام قایل شوند. مردم افغانستان سزاوار طرح‌های هوایی و میان تهی نیست».

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر 2019 در سراسری این کشور برگزار شد و هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است.