.
.
.

پسر عموی ابوبکر البغدادی هم دستگیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس عراق اعلام کرد که "ابی خلدون" پسر عمو و جانشین ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش را در کرکوک دستگیر کرده است. ابوبکر البغدادی در 27 اکتبر توسط نیروهای ویژه آمریکا در ادلب کشته شد.

گروه رسانه‌ای-امنیتی عراق شامگاه سه‌شنبه 3 دسامبر 2019 در صفحه توئیتر خود نوشت که نیروهای پلیس در کرکوک ابی‌خلدون را دستگیر کردند.

منابع مطلع به العربیه گفتند که نیروهای پلیس منطقه الحویجه در استان کرکوک توانستند ابی خلدون را در یکی از آپارتمان‌های منطقه آذار دستگیر کنند.

ابی خلدون که با نام جعلی «شعلان عبید» زندگی می‌کرد، «حامد شاکر سبع البدری» نام دارد و پسر عموی ابوبکر البغدادی است.

پسر عموی البغدادی در دوران فرماندهی و فرمانروایی در داعش
پسر عموی البغدادی در دوران فرماندهی و فرمانروایی در داعش

او جانشین البغدادی بوده و پیش از این منصب «امیر نظامی استان صلاح‌الدین» را در اختیار داشت و یکی از مهم‌ترین فرماندهان داعش به شمار می‌رفت که مسئولیت نهادی اطلاعاتی این گروه را بر عهده داشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز یکشنبه 27 اکتبر 2019 اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش این کشور ابوبکر البغدادی، رهبر داعش را در روستای بریشا در حومه استان ادلب سوریه کشتند.

ترامپ درباره جزئیات این عملیات گفت زمانی که نیروهای آمریکایی البغدادی را محاصره کردند، او شروع به گریه و دویدن کرده وارد حفره‌ای شد و هنگامی که سعی می‌کرد از دست نیروهای آمریکایی بگریزد، کمربند انفجاری خود را منفجر کرد و با 3 کودکی که همراه او بودند کشته شد.

علاوه بر 3 کودکی که به همراه البغدادی کشته شدند، دو همسر او نیز در حالی که کمربند انفجاری به خود بسته بودند، کشته شدند. 11 کودک از محل عملیات خارج شده و به جای دیگری منتقل شدند. تعدادی از پیکارجویانی که در محل عملیات بودند نیز خود را تسلیم کردند ولی تعداد بیشتری از آنها کشته شدند.

روز چهارشنبه 6 نوامبر 2019 نیز رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش همسر البغدادی را دستگیر کرده است. او در سخنرانی که برای دانشجویان آنکارا انجام می‌داد، گفت: «ما همسرش را دستگیر کردیم. این خبر را برای اولین بار اعلام می‌کنم. ما جنجال [خبری] زیادی درباره این موضوع ایجاد نکردیم.».

اردوغان همچنین گفت که ترکیه خواهر و داماد البغدادی را نیز دستگیر کرده است.