.
.
.

نیویورک تایمز: ایران برای ایجاد زرادخانه موشکی در عراق تلاش مى‌كند

تهران از هرج ومرج عراق برای ایجاد تاسیسات موشکی در این کشور استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیویورک تایمز فاش ساخت مسئولان دوایر اطلاعاتی و ارتش آمریکا بر این باورند که ایران از هرج و مرج جاری در عراق برای ایجاد یک زرادخانه پنهان موشک‌های بالستیک برد کوتاه در عراق به عنوان بخشی از تلاش فزاینده برای ارعاب خاورمیانه و قدرت طلبی‌های خود بهره می‌برد.

این استحکامات نظامی در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده حضور نظامی خود در خاورمیانه برای مقابله با تهدیدهای جدید علیه منافع آمریکا، از جمله حمله به نفتکش‌ها و تأسیسات نفتی را افزایش داده است.

دولت ترامپ از ماه مه حدود 14000 سرباز اضافی را به منطقه اعزام کرده و ناوهای‌های جنگی و سیستم‌های دفاع موشکی این کشور درمنطقه حضور یافته‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های اطلاعاتی جدید درباره ذخیره سازی موشک‌های ایران در عراق ، تازه ترین نشانه در مورد این واقعیت است که تهران در تدارک انجام حملات برون مرزی و شانه خالی کردن از مسئولیت آن می‌باشد.

تهدید متحدان واشنگتن

به گفته مسئولان اطلاعاتی، این موشک‌ها تهدیدی برای متحدان و شرکای آمریکا در منطقه قلمداد شده و می تواند برای نیروهای آمریکایی خطر ساز باشد.

در هفته‌های اخیر ، ایران و عراق هر دو صحنه اعتراضات مردمی گسترده و توام با خشونت بودند که در هر دو مورد تظاهرکنندگان به سیاست های داخلی و دخالت ورزی‌های خارجی رژیم تهران اعتراض داشتند.

الیسا اسلوتکین، نماینده حزب دموکرات از میشیگان و عضو کمیته نیروهای مسلح در کنگره در مصاحبه ای گفت: «عراقی‌ها نمی خواهند که ایرانیان آنها را رهبری کنند، اما متأسفانه به دلیل وجود هرج و مرج و سردرگمی در دولت مرکزی عراق ، ایران از آمادگی بیشتری برای استفاده از ناآرامی های مردمی این کشور برخوردار است».

به نظر مقامات نظامی و اطلاعاتی، تهران سرگرم «جنگ در سایه» در خاورمیانه است اما دست داشتن در این حملات را پنهان می‌کند تا بدین وسیله احتمال تحریک واكنش یا تشدید درگیری‌هائی مانند حملات آرامكو را كاهش دهد.

این گزارش می افزاید: «وجود زرادخانه موشکی خارج از مرزها دولت ایران را از کارت‌های برنده در هرگونه تقابل با ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن برخوردار می‌سازد. اگر آمریکا یا اسرائیل مبادرت به بمب باران ایران کنند، ممکن است ارتش این کشور از موشک‌های پنهان شده در عراق برای تلافی علیه اسرائیل یا کشورهای حوزه خلیج استفاده کند. صرف وجود این سلاح ها عین حال نقش بازدارندگی هرگونه حمله نظامی علیه ایران را ایفا می‌کنند.

برد موشکی بیش از 600 مایل

مقامات اطلاعاتی، شمار دقیقی از موشک‌های بالستیک ایران در عراق را فاش نکردند، اما موشک‌های برد کوتاه این کشور بیش از 600 مایل برد دارند. به این معنی که اگر موشکی از حومه بغداد شلیک شود، می‌تواند اورشلیم را هدف قرار دهد.

مقامات اطلاعاتی آمریكا پیشتر نسبت به زرادخانه موشک‌های جدید ایران در عراق هشدار داده بودند و اسرائیل حملات هوایی را با هدف از بین بردن سلاح‌های پنهان ایران انجام داد ، اما از آن زمان دست اندرکاران آمریكایی اعلام كردند این تهدیدها روندی فزاینده یافته و موشک‌های بالستیک تازه‌ای، مخفیانه به عراق منتقل شده است.

به گفته این منابع ایران از شبه نظامیان عراقی برای جابجائی و پنهان سازی این موشک‌ها استفاده می‌كند . شبه نظامیان تحت حمایت ایران ، بشکلی ملحوظ ، کنترل شماری از جاده‌ها ، پل ها و زیرساخت های مواصلاتی عراق را در دست دارند که توان رخنه تهران به عراق را تسهیل می‌کند.

تعرض قریب الوقوع ایران

اسلوتکین، کارشناس مسائل مربوط به شبه نظامیان شیعه که اخیراً برای دیدار با عراقی ها از بغداد بازدید کرده ، گفت: مردم توجه کافی به این موضوع ندارند که ایران سال گذشته با توجه به پیش بینی خود در مورد بروز خشونت در منطقه، اقدام به انبار کردن موشک‌های بالستیک در عراق نمود.

جان سی‌رود، نماینده وزارت دفاع آمریكا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت كه آمریکا نگران تجاوز قریب الوقوع ایران در آینده نزدیک است، اما هیچ جزئیاتی از نگرانی های مسئولان ارائه نداد. سی ان ان روز سه‌شنبه گزارش داد مقامات اطلاعاتی آمریكا نسبت به تهدیدهای جدی ایران علیه نیروهای آمریكایی در خاورمیانه هشدار داده‌اند.

تنش‌ها در منطقه خلیج از جمله در ساحل امارات از زمان حمله به نفتکش‌ها در بهار امسال بالا گرفته؛ خصوصا بعد از حمله موشکی به میدان‌های نفتی سعودی در ماه سپتامبر که دولت ترامپ و متحدان اروپایی آن، مسئولیت آن را متوجه ایران ساخته اند اما این کشور دست داشتن در این اقدامات را تکذیب کرده است.

ترامپ مبادرت به پاسخگوئی نظامی به این حملات نکرد، اما به فرماندهی سایبری آمریکا اجازه داد مراکزی را در ایران هدف قرار دهد، اگر چه به نظر مسئولان نظامی و اطلاعاتی بعید است چنین حملات سایبری بتوانند تهران را متوقف سازد.

استراتژی جنگ ترکیبی

در این گزارش آمده است که استقرار موشک‌ها در عراق و در ایران این امکان را به رژیم تهران می دهد تا شک و تردیدهای اولیه درباره منبع حمله را حتی برای بازه زمانی کوتاهی مطرح سازد. این سیاست در واقع بخش اساسی از استراتژی جنگ ترکیبی ایران به شمار می آید، که بر اساس آن ایران می‌کوشد بدون توسل به ایجاد بحران بزرگ یا حتی جنگ، مخالفان را زیر کنترل خود درآورده و در منگنه قرار دهد.

ژنرال کنت اف. مکنزی جونیور ، فرمانده ستاد مرکزی ارتش، گفت بر این باور نیست که تحکیم توانمندی‌های دفاعی ایالات متحده بتواند نقش بازدارنده‌ای برای تهران را ایفا کند. او ماه گذشته تاکید کرده بود ، پیش بینی می‌کند ایران حملات بیشتری را در منطقه سامان دهد. ژنرال مکنزی در مصاحبه بعدی گفت: «تهران چنین خط مشی را دنبال می‌کند».