.
.
.

ناتو: طالبان هیچگاه در میدان‌های جنگ پیروز نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری پنج شنبه 5 دسامبر گزارش دادند که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است، گروه طالبان هیچگاه در میدان های جنگ پیروز نخواهد شد.

استولتنبرگ در حاشیۀ نشست سران ناتو در شهر لندن پایتخت بریتانیا اعلام کرد، برای حل جنگ افغانستان نیاز به یک راه حل سیاسی است.

به گزارش طلوع نیوز ، دبیرکل ناتو گفته است: «باور ما این است که ما در افغانستان به یک راه‌حل سیاسی برآمده از گفت‌وگوها، نیازمندیم. ما متعهد هستیم که پشتیبانی خودرا از افغانستان ادامه بدهیم؛ چون ما به این باور هستیم که بهترین راهی که ناتو می‌تواند تلاش‌های صلح را پشتیبانی کند، آموزش، همکاری و مشوره‌ دهی به نیروهای امنیتی افغان است تا طالبان بفهمند که آنها هیچ‌گاه در میدان‌های جنگ پیروز نخواهند شد».

در همین حال، حکومت افغانستان از این اظهارات دبیرکل ناتو استقبال کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «حکومت و مردم افغانستان از اظهارات اخیر سکرتر جنرال ناتو، مبنی بر پشتیبانی و ادامۀ حمایت این سازمان از پروسۀ صلح، آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان استقبال می‌کند».

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان شامگاه چهارشنبه 4 دسامبر وارد کابل شد با رهبران این کشور گفت وگو کرد.
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به زلمی خلیلزاد گفته است که در روند مذاکرات صلح «برقراری آتش بس و مخفیگاه طالبان در بیرون از کشور» را به صورت جدی در نظر بگیرد.

زلمی خلیلزاد نیز در این دیدار گفته است که روند مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان به زودی به صورت رسمی از سرگرفته خواهد شد.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، شامگاه پنج‌شنبه 28 نوامبر 2019 در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان خبر داده بود.