.
.
.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن به غارت کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی از زمان تسلط بر صنعا پایتخت یمن به بهانه‌های مختلف به باجگیری از سازمان‌های بین‌المللی و محلی امدادرسان و نیز غارت کردن کمک‌های بشردوستانه و تحمیل درصدهای بالایی از سهم‌خواهی از هر طرح قابل اجرا در یمن ادامه می‌دهند.

در این راستا تعداد زیادی از فعالان در زمینه بشردوستانه از تلاش حوثی‌ها برای تسلط بر روند کمک‌رسانی‌ها و غارت کمک‌های ارائه شده از سوی کشورهای کمک کننده به یمن شکایت کرده‌اند.

یمن از زمان آغاز جنگی که شبه نظامیان حوثی آن را اواخر سال 2014 و در پی کودتای‌ خود علیه دولت قانونی یمن آغاز کرده‌اند، از شدیدترین بحران‌های انسانی در جهان رنج می‌برد.

بسیاری از سازمان‌های امدادرسان طی نیمه دوم سال 2019 مجبور شدند که فعالیت‌های خود را به مناطق تحت کنترل دولت قانونی یمن انتقال دهند.

این در حالی است که طبق بررسی‌های انجام شده قبلی می‌بایست این سازمان‌های امدادرسان فعالیت‌های خود را در استان‌های تحت کنترل حوثی‌ها انجام دهند.

در همین راستا یک هماهنگ کننده میدانی به یکی از سازمان‌های بین‌المللی امدادرسان که در عدن مستقر است گفته علیرغم تدابیر قانونی که تمامی سازمان‌ها از آن تبعیت می‌کنند و از جمله آن پرداخت مالیات‌ها، طمع‌ورزی و غارتگری شبه‌نظامیان حوثی طی دو سال اخیر افزایش یافته است.

این هماهنگ کننده که خواست نامش فاش نشود گفت: «کارکنان فعال در زمینه انسانی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها از انجام هر گونه بررسی‌های میدانی درباره منطقه و گزینش کسانی که از طرح‌های انسان دوستانه بهرمند می‌شوند، ممنوع هستند».

از طرفی این گروه شبه‌نظامی حوثی هستند که بر چارچوب فعالیت‌های سازمان‌های امدادرسان، مکان‌های هدف و لیست‌های استفاده کنندگان از کمک‌های بشردوستانه تسلط یافته تا رسیدن کمک‌ها به عناصر و جنگجویان وابسته به خود را تضمین کنند.

رسانه‌های محلی این هماهنگ کننده در ادامه افزود: شخصا با سازمان‌های امدادرسان کمک‌هایی را در الحدیده توزیع کردیم و در آنجا مسئول هر محله، منطقه یا کوچه می‌آمد و کمک‌های متعلق به ده‌ها خانوار را دریافت می‌کرد و جلوی چشمانمان آن را به تاجران می‌فروخت.

در صنعا نیز یک ناظر حوثی به همراهانش می‌آمد و سبدهای غذایی را دریافت می‌کرد و حتی کسانی که به عنوان مستحق دریافت کمک‌های انسانی در لیست قرار داده شده‌اند با خودروهای شخصی خود می‌آمدند و کمک دریافت می‌کردند و این به خاطر این بود که شبه‌نظامیان حوثی استفاده کنندگان از کمک‌های بشر دوستانه را خود تعیین می‌کردند اما هزاران خانوار که نیاز مبرم به کمک‌های انسانی دارند از دریافت هر نوع کمکی محروم می‌ماندند.

شایان ذکر است که اورسولا مولر معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه اخیرا گروه شبه‌نظامی حوثی را به کارشکنی در روند کمک‌رسانی در مناطق تحت کنترل‌شان و تلاش برای دخالت در روند گزینش استفاده کنندگان از این کمک‌ها متهم کرد.

شبه‌نظامیان حوثی در 6 نوامبر 2019 فرمان تشکیل شورای عالی مدیریت و هماهنگی امور انسانی و همکاری‌های بین‌المللی را به عنوان جایگزینی برای سازمان ملی مدیریت و هماهنگی امور انسانی صادر کردند.

این گروه شبه نظامی در متن فرمان مذکور از سازمان‌ها و موسسه‌های بین‌المللی خواست تا به میزان %2 از ارزش هر طرحی که مورد موافقت قرار گیرد، بهرمند شوند.