.
.
.

از دوقلوهای به‌ هم چسبیده و از هم‌ جدا شده لیبی چه خبر؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه که معروف‌ترین پزشک جهان در زمینه جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده است، روز چهارشنبه 4 دسامبر 2019 پس از ملاقات دوقلوهای اهل لیبی که در بیمارستان تخصصی اطفال ملک عبدالله وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی، گفت که اوضاع عمومی این دو کودک بسیار خوب است و از بخش مراقبت‌های ویژه مرخص شده و به بخش عمومی اطفال منتقل شده‌اند.

احمد و محمد دو برادر دوقلوی اهل لیبی هستند که از ناحیه شکم، لگن، ماهیچه نازک‌نی، روده و دستگاه ادراری به هم چسبیده بودند و در 14 نوامبر 2019 به دستور شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی و توسط تیمی به ریاست دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه در بیمارستان تخصصی اطفال ملک عبدالله ریاض در یک عمل جراحی که با حضور تیمی 35 نفره متشکل از پزشکان متخصص، نیروهای فنی، پرستاران و کادر اتاق عمل انجام شد، از هم جدا شدند.

دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه که پیش از این وزیر بهداشت سعودی بود، پس از ملاقات این دو بیمار گفت که علائم حیاتی آنها به حالت طبیعی برگشته و حال عمومی آنها نیز بسیار خوب است. او در این‌باره افزود: «دوقلوها شروع به خوردن شیر طبیعی بدون نیاز به مواد غذایی دیگر کرده و به رفتارهای تیم پزشکی و والدین‌شان به خوبی واکنش نشان می‌دهند و این موضوع آنها را برای انتقال از بخش مراقبت‌های ویژه به بخش عمومی اطفال آمده کرده تا دوره توان‌بخشی که بین 8 تا 12 هفته زمان می‌برد، برای آنها آغاز شود.»

این دوقلوی لیبی باید 3 تا 4 ماه دیگر تحت نظارت تیم پزشکی باقی بمانند و پس از آن می‌توانند به همراه والدینشان به لیبی بازگردند.

عمل‌ جراحی جداسازی احمد و محمد چهل و هشتمین عمل جداسازی دوقلوهای به هم پیوسته است که در 30 سال گذشته در سعودی انجام شد.

این دو نوزاد اهل لیبی در 26 ژوئیه 2019 به دنیا آمدند و والدین‌شان قبل از تولدشان هم از به هم چسبیده بودنشان باخبر بودند.

تلاش‌های پدر این دو کودک در کشور جنگ‌زده لیبی برای یافتن راه‌حلی برای فرزندانش راه به جایی نبرد و او پس از آن با برنامه سعودی برای جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده که یکی از پیچیده‌ترین وسخت‌ترین عمل‌های جراحی دنیاست زیر نظر دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه انجام می‌شود، تماس گرفت.

دکتر عبدالله الربیعه پزشک متخصص سعودی که تاکنون ده‌ها کودک به هم چسبیده را به صورت مجانی از هم جدا کرده است
دکتر عبدالله الربیعه پزشک متخصص سعودی که تاکنون ده‌ها کودک به هم چسبیده را به صورت مجانی از هم جدا کرده است

دکتر الربیعه در این‌باره گفت: «بلافاصله به درخواست کمک این مرد پاسخ مثبت دادیم و پس از مطرح کردن موضوع با ولی‌عهد سعودی، او بلافاصله دستور داد که این دو کودک به همراه والدین‌شان به سعودی آورده شوند و دولت سعودی همه هزینه‌های مربوطه را متقبل می‌شود.»

دکتر عبدالله با کودکانی از مناطق مختلف جهان که آنها را عمل جراحی کرده و از هم جدا شده‌اند
دکتر عبدالله با کودکانی از مناطق مختلف جهان که آنها را عمل جراحی کرده و از هم جدا شده‌اند