.
.
.

آمریکا طرح اعزام 14 هزار سرباز به خاورمیانه را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه وال استریت جورنال شامگاه چهارشنبه 4 دسامبر 2019 اعلام کرد واشینگتن طرح اعزام 14هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه برای بازدارندگی در برابر تهدیدهای ایران را بررسی می‌کند.

وال استریت جورنال علاوه بر آن افزود، مسئولانی در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همچنین طرح استقرار ده‌ها ناو جنگی برای مقابله با تهدیدهای ایران را بررسی می‌کنند.

این روزنامه یادآور شد که طرح اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه با هدف بازدارندگی در برابر هر گونه واکنش احتمالی ایران به تحریم‌های آمریکایی بررسی می‌شود.

طرح آمریکا برای حمایت از اعتراضات مردمی در ایران

از سویی مجله پلیتیکو آمریکا از برنامه‌ریزی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای حمایت از اعتراضات مردم ایران از راه‌های متعدد پرده برداشت. به گفته مقامات آمریکایی برجسته‌ترین راهکارهای آمریکا در این خصوص از میان برداشتن ممنوعیت اینترنت و تشدید کمپین رسانه‌ای برای پشتیبانی از مردم ایران است.

این مجله در گزارش خود نوشت، معاونان ترامپ در تلاش‌اند تا تحریم‌های جدیدی را علیه مسئولان ایرانی که در نقض حقوق بشر دست داشتند، اعمال کنند. تصمیم تحریم برخی مسئولان ایرانی بر بخشی از داده‌های اطلاعاتی مستند است که از میان نزدیک به 36 هزار عکس و ویدیوی تصویری و توصیه‌هایی است که ایرانی‌ها علیرغم محاصره شدن طی سرکوب اعتراض‌های مردمی اخیر، از داخل ایران فرستاده‌اند.

علاوه بر آن مسئولان آمریکایی آگاه گفته‌اند که دولت ترامپ در صدد است تا راهکارهای جدیدی را جهت یاری رساندن به مردم ایران برای مقابله با قطعی اینترنت و کنترل آن از سوی رژیم تهران، ایجاد کند.

این مقامات آمریکایی پیشبینی کردند که آمریکا در روزهای آینده کمپین رسانه‌ای خود علیه ایران را تشدید کند که از جمله آن سخنرانی احتمالی خواهد بود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا آن را ایراد خواهد کرد.

در این گزارش همچنین آمده است که ترامپ بر این باور است که اعتراض‌های گسترده مردمی در ایران نشانه موفقیت‌آمیز بودن «تحریم‌های حداکثری» آمریکا علیه ایران است که منجر به تشدید نارضایتی‌ها در میان مردم عادی شده تا به رهبران خود فشار آورند که ثروت‌های ایران را به جای هزینه کردن در برنامه هسته‌ای یا اقدامات نظامی برون مرزی تنها در داخل کشورشان هزینه کنند.

به گزارش مجله پلیتیکو مسئولان آمریکایی علاوه بر در نظر گرفتن اهمیت میزان و سرعت اعمال فشارها هم اکنون سرگرم بررسی چگونگی استفاده از این مرحله هستند تا کمپین رسانه‌ای برای فشار بر رژیم تهران را تشدید کرده و در عین حال واکنش احتمالی که ممکن است رژیم ایران در منطقه خاورمیانه غرق در بحران‌ها از خود نشان دهد را مورد ارزیابی قرار دهند.

مجله پلیتیکو در گزارش خود این سئوال را مطرح کرده که در صورت مضاعف شدن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه رژیم تهران، واکنش ایران چه می تواند باشد؟

و در پاسخ به این سئوال گفته‌های مارک دوبویتز رئیس اجرایی موسسه دفاع از دمکراسی‌ها را نقل کرد که گفته « باید برای تنشزایی بزرگی آماده شد» و در عین حال تاکید کرده که او ترجیح می‌دهد که ایالات متحده آمریکا فشارهای هر چه بیشتری را بر ایران اعمال کند.

طرح واشینگتن برای اعزام 14هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه جهت بازدارندگی در برابر تهدیدهای ایران پس از آن مطرح می‌شود که یک مقام مسئول در پنتاگون روز چهارشنبه 4 دسامبر به خبرگزاری رویترز گفته است، اطلاعات و نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم ایران احتمالا تعرض تازه‌ای در منطقه علیه منافع آمریکا تدارک می‌بیند.

اظهارات این مقام مسئول پنتاگون پس از آن بیان شد که شبکه تلویزیونی «سی. ان. ان» از قول منابع اطلاعاتی در وزارت دفاع آمریکا، گزارش داد که ایالات متحده آمریکا در هفته‌های اخیر به اطلاعات تازه‌ای دست یافته که به موجب آن، رژیم ایران احتمالا در حال تدارک یک حمله علیه سربازان آمریکایی و منافع ایالات متحده در خاورمیانه است.
مقام مسئول پنتاگون به شبکه «سی.ان.ان» گفته است این اطلاعات در هفته‌های گذشته بسیار دقیق، حقیقی و غیرقابل انکار بود.

یک مقام مسئول آمریکایی دیگر نیز تأیید کرد، اطلاعات جمع آوری شده توسط ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در ماه نوامبر نشان از احتمال وقوع چنین اقدامی از سوی ایران دارد.