فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس دفتر روحانی : همه قوی در جمع‌كردن (سرکوب) ناآرامی‌ها نقش داشتند نه فقط دولت

  اختلاف میان نهادهای دولتی ایران بر سر آمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پس از گذشت بیش از یک هفته ار اعتراضات سراسری ایران که در واکنش به افزایش سه برابر قیمت بنزین به راه افتاد و در جریان آن صدها نفر به ضرب گلوله مستقیم نیروهای امنیتی و سپاه کشته شدند، مقامات ایران تاکنون نه تنها آمار دقیقی از کشته‌شدگان ارائه نداده‌اند بلکه دو نماینده مجلس و کسانی که به نحوی از آمار کشته شدن سخن گفتند را تهدید به مجازات و پیگرد قانونی کردند.

  این درحالی است که عفو بین‌الملل از کشته شدن بیش از 200 نفر خبر داده است عفو بین الملل همچین تاکید کرده که آمار کشته شدگان احتمالا بیش از آنچه به دست این نهاد بین المللی رسیده است.

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، گفته است که آمار کشته شدگان اعتراضات اخیر در ایران بعد از تکمیل شدن ارایه می شود و باید از سوی همۀ قوا و نه فقط دولت اعلام شود.

  محمود واعظی که این سخنان را امروز چهارشنبه 4 دسامبر پس از جلسۀ هیئت دولت و در جمع خبرنگاران ایراد می کرد، گفت : «اطلاعات کشته شدگان ناآرامی‌های اخیر فقط مربوط به دولت نبوده است. همه قوا در جمع شدن سرکوب این ناآرامی‌ها نقش داشته‌اند و به هر حال وقتی اطلاعات شان تکمیل شود آن را ارایه می کنیم».

  یکی دیگر از خبرنگاران از رئیس دفتر حسن روحانی پرسید : «چرا آمار اماکن تخریب شده اعلام شده، اما، آمار کشته و بازداشت شدگان اعلام نمی شود؟» محمود واعظی در پاسخ به این پرسش گفت : «این سئوال را در جلسۀ سخنگوی قوۀ قضائیه مطرح کنید.»

  غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوۀ قضائیه، آمار کشته شدگان اعتراض های اخیر را که از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر اعلام شده را «کذب محض» خواند و مدعی شد که خود معترضان شمار بالایی از تظاهرکنندگان را به قتل رسانده‌اند.

  محمود واعظی در جای دیگری از سخنانش رقبای دولت و جریان‌های سیاسی درون قدرت را در وضعیت کنونی به حفظ وحدت فراخواند و گفت: «باید دوستان شرایط کشور را درک کنند، چون شرایط خاصی داریم و با دشمن خارجی رو به رو هستیم».

  واعظی همچنین تایید کرد که شبکه اینترنت سیستان و بلوچستان قطع است، اما این امر به ادعای رئیس دفتر حسن روحانی ربطی به «اتفاقات هفتۀ گذشته» در کشور ندارد. این درحالی است که نماینده زاهدان می‌گوید اینترنت سیستان و بلوچستان به «دلایل امنیتی» قطع است. اعتراض مردم منطقه به بازداشت روحانی سنی، فضل‌الرحمن کوهی ادامه دارد.

  بخشی از اپوزیسیون ایران از جمله سازمان مجاهدین خلق ایران با انتشار نام و نشان و عکس 300 نفر از کشته‌ش‌گان اعتراضات می‌گویند آمار به دست آمده به دست مجاهدین خلق نشان می دهد که در اعتراضات اخیر نزدیک به 1000 نفر در شهرهای مختلف ایران به دست نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران