.
.
.

در اعتراضات مردمی ایران در شهریار «بیش از یکصد نفر» کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کلمه، وبسایت نزدیک به میرحسین موسوی، روز شنبه اول دسامبر 2019 گزارش کرد که تنها در شهریار در غرب تهران و مناطق پیرامون آن، 100 نفر از شهروندان معترض به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین، در نتیجه «شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل» کشته شده‌اند.

وبسایت کلمه به نقل از «منابع موثق» گزارش کرد که « تعداد کشته شدگان در شهریار حداقل 5 نفر، بخش کهنز 17 یا 20 نفر، در بخش های فردوسیه امیریه و وحیدیه 10 یا 13نفر، بخش ملارد 8 نفر، قلعه حسن خان 8 یا 10 نفر، یوسف آباد صیرفی 6 نفر، جاده ساوه 10 یا 12 نفر، اسلام شهر 8 یا 10 نفر، حدفاصل ملارد و شهریار شامل روستاهای لم آباد، اسفند آباد و بکه حدود 12 یا 14 نفر و اکبرآباد و وجیه آباد بیش از 20 نفر از هموطنان‌مان با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع آمار جان باختگان اعتراضات مردم در شهریار را دستکم به بیش از یکصد نفر می‌رساند.»
براساس همین گزارش 16 نفر دیگر از معترضان در شهرستان رودهن در شرق تهران کشته شده‌اند و « منابع موثق به نقل از مسوولین بهشت زهرا به کلمه گفته‌اند که پیکر 156 نفر از هموطنان به غسال خانه این آرامستان انتقال داده شده و 80 پیکر به شهرستانها فرستاده شده است.»

تا کنون هیچ آمار رسمی درباره کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران که یکی از خونبارترین اعتراضات تاریخ این کشور توصیف شده، وجود ندارد. سازمان عفو بین‌الملل آخرین بار تعداد کشته‌شدگان را 161 نفر اعلام کرد ولی از مردم ایران خواست این سازمان را در «حقیقت‌یابی و دادخواهی» یاری کرده و «اطلاعات و اسناد مرتبط با جان‌باختگان و بازداشت شدگان اعتراضات» اخیر را برای این سازمان بفرستند.

محمد جعفر منتظری، دادستان ایران با ابراز خوشحالی از اینکه رسانه‌ها به آمار کشته‌شدگان اعتراضات دسترسی ندارند، گفت: « خوشبختانه افراد خارج از کشور هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند به همین دلیل آنها آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد.»

در روزهای گذشته حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران گفته بود که تعداد بازداشت شدگان اعتراضات هفته گذشته در ایران حدود 7 هزار نفر است.

دادستان ایران در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس ایران نیز گفت: « این موضوع را نه تنها تایید نمی‌کنم که می‌گویم هیچ مقامی مجاز نیست بدون داشتن آمار و اطلاعات دقیقی آماری بدهد. بنده هم در خبرها و گزارشات دیدم که برخی آماری داده‌اند که باید از آنها پرسید منبع این آمار و این اطلاعات کجاست. به هر حال ما این را تایید نمی‌کنیم.»

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس ایران نیز در پاسخ به توئیتی از محمد علی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران که ادعای بی‌خبری حسن روحانی از گران شدن قیمت بنزین طعنه زده و گفته بود « بیش از ۶سال است مردم معیشت خود را دستخوش همین بی‌خبری‌ها می‌بینند.فقط نمی‌دانند چگونه باید اعتراضشان را به گوش ایشان (روحانی) برسانند»، پاسخ داد و نوشت: «مردم صدای اعتراضشان را رساندند اما با گلوله و بازداشت، جواب کوچک و بزرگ را دادند. »