.
.
.

لبنانی‌ها تظاهراتی جدید و گسترده برگزار می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معترضان لبنانی‌ قرار است روز یکشنبه 1 دسامبر 2019 خود را برای تظاهراتی گسترده جهت تأکید بر اولویت رایزنی‌های الزامی رئیس جمهوری با نمایندگان مجلس برای تشکیل کابینه جدید آماده کنند.

این تظاهرات در ادامه اعتراضاتی است که از 17 اکتبر ماه گذشته علیه نخبگان حاکم سیاسی آغاز شده، برگزار می شود.

معترضان طبقه حاکم را به فساد متهم می‌کنند.

این در حالی است که نیروهای سیاسی لبنان بعد از گذشت یک ماه از استعفای سعد حریری نخست وزیر این کشور که در اثر فشار تظاهرات مردمی انجام گرفت، طبقه سیاسی هنوز قادر به تشکیل دولت نیستند.

روز شنبه، راهپیمایی گسترده‌ای از منطقه نزدیک ژاندارمری منطقه وردان آغاز و تا خیابان بانک مرکزی و سمت منطقه القنطاری تا میدان‌های ریاض الصلح و الشهداء امتداد یافت .

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم لبنان در شعارهای خود خواستار دگرگونی در ساختار دولت و تسریع در امر تشکیل کابینه جدید شدند.

از مردم بیروت برای مشارکت در این راه‌پیمائی زیر شعار «از بیروت شرافتمند به تمامی انقلابیون لبنان» دعوت شده است.

معترضین با تجمع در جلوی ساختمان بانک مرکزی لبنان، بنرهایی را که بر آن شعارهایی علیه سیاست بانک‌ها و در ضدیت با سیاست های مالی بر افراشته ودر شعارهای خود خواهان بازیابی اموال به غارت رفته، شدند.

از سوی دیگر ، تظاهرات زنان از منطقه التاریس در اشرفیه با مشارکت انبوهی از زنان و مادرانی برپا شد که با در دست گرفتن گل ، سرود ملی لبنان را زمزمه کرده و شعار می دادند: «ما فرقه گرایی نمی‌خواهیم ، ما وحدت ملی را می‌خواهیم ».

تظاهرات زنان در مسیر خود با تظاهراتی مشابه از منطقه «خندق الغمیق» همراه گردید.

بر اساس گزارش‌ها ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان در مقابل سفارت عراق در «رمله البیضا» در بیروت تجمع کرده و با در دست گرفتن پلاکاردها و افروختن شمع به یاد کشته شدگان عراقی اعلام همبستگی کردند.

شهر طرابلس نیز شاهد راهپیمایی از مناطق مختلف به سوی میدان عبدالحمید کرمی موسوم به «النور» بود.

در این تظاهرات صاحبان مشاغل آزاد ، وکلا ، پزشکان ، مهندسین ، تجار ، معلمان و اساتید دانشگاه شرکت کردند

شرکت‌کنندگان با در دست داشتن پرچم‌های لبنان ، پلاکاردهائی با شعار «سرعت بخشیدن به معرفی نخست وزیر جدید و تشکیل دولت و مهار روند بازی با ارزش پول ملی و پیگرد مفسدان و بازگرداندن اموال به غارت رفته»، حمل می کردند..

زنان نیز در راهپیمایی گسترده با شعار «فریاد زنان شمال» در خیابانهای شهر به سمت میدان مکان تحصن شرکت کردند. شرکت کنندگان ، که بیشتر آنها زنان خانه دار بودند ، در شعارهای خود خواستار «مبارزه با فساد، پی ریزی کشور مبتنی برقانون و عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت های شغلی برای پایان دادن به بیکاری عنان گسیخته» شدند.

بر اساس گزار ش‌های دریافتی هیئت‌هائی از مناطق شمالی لبنان و دیگر مناطق به ویژه از جنوب نیز به معترضین پیوستند.

معترضین با ایستادن در برابر شعبه بانك مرکزی در طرابلس و با در دست داشتن پرچم‌های لبنان ، شعارهایی را سر دادند که در آن ها خواستار سرنگونی سیاست مالی شدند كه لبنان را به دو طبقه ثروتمند و فقیر تقسیم می‌كند.

راهپیمایی دانشجویی نیز با حرکت از ورودی جنوبی طرابلس ضمن عبور از خیابان های شهر شامل خیابان عزمی و بلوار فواد شهاب وارد میدان النور شد. راه پیمایان درحالی که نیروهای امنیتی لبنان درنزدیکی آنها بودند، پرچم بزرگ لبنان را حمل کرده وزنجیره‌ای از خودروها بدنبال آنها در حرکت بود که از طریق بلندگوها، ترانه‌های ملی پخش می‌شد.

در همین راستا تظاهرکنندگان شهر صیدا در جنوب لبنان در حضور ارتش لبنان، دربرابر ورودی شعبه بانک مرکزی در این شهر تجمع کرده و با شعارهای خود ضمن محکوم کردن سیاست گذاری‌های مالی و بانکی و سقوط بهای لیره لبنان در برابر دلار در اقدامی نمادین مبادرت به پرتاب کوچه فرنگی به سوی ساختمان این شعبه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم