.
.
.

عشاير ذی‌قار با بستن جاده‌ها مانع ورود افراد غریبه و مشكوک به این استان شدند ‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری عراق روز یکشنبه یک دسامبر 2019 گزارش داد که قبایل ذی‌قار کلیه جاده‌های منتهی به این استان را قطع کرده تا مانع ورود افراد غریبه و مشکوک به شهرهای این استان شوند.

این درحالی است که تظاهرکنندگان عراقی همچنان به اعتراضات گسترده خود در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور ادامه مى‌دهند.

اقدام عشایر ذی‌قار پس از آن به اجرا در آمد که خبرهای از ورود عده‌ای مشکوک با لباس شخصی که به چاقو و برخى اسلحه دیگر مسلح هستند وارد صفوف تظاهر کنندگان شده و به خرابکاری و ضد و خورد با تظاهر‌کنندگان مبادرت ورزيدند. تصمیم عشایر همزمان با استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گرفته شد.

با استعفای عبدالمهدی تظاهرکنندگان عراقی ضمن استقبال از اقدام او اعلام کردند، آنها نه به برکناری عبدالمهدی بسنده نخواهند كرد بلکه خواستار برکناری تمام نمادهای فساد که از 2003 تا کنون بر مسند قدرت نشته‌اند، هستند.

به گزارش خبرنگار العربیه، شهر بغداد شامگاه شنبه تا بامداد روز یکشنبه شاهد درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بود. نيروهاى امنيتى با شلیک گاز اشک‌آور تلاش کردند تا معترضان را متفرق کنند. این درگیری‌ها که به زخمی شدن تعدادی از معترضان منجر شد، بیشتر در نزدیکی پل السنک و ایستگاه‌‌های نزدیک به بانک مرکزی در خيابان الرشيد رخ داد.

منابع العربیه، در بغداد همچنین از برکناری عقیل الخزعلی معاون وزیر کشور از سمت خود خبر دادند.

در همین حال فراکسیون «سائرون» اعلام کرد، جمیل الشمری را به اتهام قتل تظاهرکنندگان در الناصریه به دادگاه جنایی عراق تحویل خواهد داد. جمیل الشمری که سابقه‌ای در شبه نظامیان وابسته به ایران داشته با ورود به ارتش عراق و گرفتن رتبه‌های عالی نظامی ریاست «کمیته بحران» را برای مهار کردن تظاهرات در الناصریه را از نهادی نامعلوم به عهده گرفت و راهی ناصریه شد او با ورود به ناصریه دست به کشتار معترضان زد.

معترضان عراقی تصاویری از الشمری و مسجدی سفیر ایران را منتشر کردند و خواستار مجازات وی شدند. برخی از رهبران عشایر عراق که فرزندانشان در این قتل عام کشته شدند، تهدید کردند چنانچه جمیل الشمری که او را «جنایتکار» خواندند، توسط دولت محاکمه نشود آنها انتقام فرزندان خود را از وی خواهند گرفت.

آغاز اعتراضات گسترده در پایتخت و جنوب عراق که از اول ماه اکتبر سال جاری آغاز شد، به بزرگترین چالش برای نظام سیاسی این کشور تبدیل شد.
معترضان خواستار عزل مقامات سیاسی، پایان دادن به نظام فرقه‌گرا، فاسد و امتناع سهمیه بندی سیاسی بر اساس فرقه و مذهب برای بهبود شرایط زندگی در این کشور شدند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز که با استناد به منابع پلیس و بیمارستان داده شده، از آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تا روز جمعه که در آن تظاهر کنندگان در الناصریه به قتل رسیدند، بیش از 400 تظاهرکننده عراقی کشته شدند. عراقی ها نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران را به قتل فرزندانشان متهم می‌کنند.