.
.
.

سناتور آمریکائی به اروپائیان: با فریب‌کاری‌‌ از رژیم تروریستی ایران حمایت می‌کنيد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ماركو روبیو سناتور جمهوری خواه آمریكا، توئیت جنجال برانگیز «لارس نوردروم»سفیر نروژ در ایران که در آن از پیوستن شمار بیشتری كشورهای اروپایی به اینستکس برای تسهیل بازرگانی با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا در راستای نجات برجام استقبال کرده بود، را به باد انتقاد گرفت.

روبیو گفت: «رژیم ایران نه تنها به نقض توافق ناقص هسته‌ای ، بلکه به سرکوب و کشتن تظاهرکنندگان در ایران ادامه می‌دهد. بلژیک، دانمارک ،فنلاند،هلند ،نروژ و سوئد بجای دست زدن به این گونه مانورها برای تجارت با این رژیم تروریستی، باید از مردم ایران حمایت کنند».

ریچارد گرنل سفیر ایالات متحده در آلمان با انتقاد از توئیت سفیر نروژ در ایران درمورد ستایش از «سازوکار اروپایی اینستکس» برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پیوستن شمار فزونتری ازکشورهای اروپایی به این ساز و کار ، اعلام کرد: «این توئیت در زمان نامناسبی مطرح شد- چرا باید به رژیم ایران کمک کرد، در حالی که به کشتار مردم خود و بستن اینترنت دست زده است؟؟».

وی افزود : «باید از حقوق بشر حمایت کرد نه تامین مالی نقض کنندگان حقوق بشر».

اینستکس علامت اختصاری ساز و کار تجاری بر ساخته اروپائی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران است که مورد حمایت فرانسه ، انگلستان و آلمان است.

ایالات متحده در سال 2018 از برجام خارج شد، زیرا که به اعتقاد آمریکا این توافق مانع توسعه برنامه ساخت سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران و پشتیبانی این نظام از تروریسم نمی‌شود.

گفتنی است بلژیک ، دانمارک ، فنلاند ، هلند و سوئد روز جمعه به مثابه شرکای جدید در اینستکس به فرانسه ، آلمان وانگلستان پیوستند.

به نوشته روزنامه اورشلیم پست این کشورها در بیانیه‌ای مشترک که در وب سایت دولت نروژ منتشر شده ، نوشتند: «با توجه به ادامه حمایت اروپا از برجام و تلاش های مداوم برای اجرای بخش اقتصادی آن و تسهیل تجارت قانونی میان اروپا و ایران ، ما اکنون در صدد تبدیل شدن به شرکاء در این ساز و کار حامی تجاری هستیم».

در ادامه این بیانیه آمده است: «در این راستا ، بازگشت فوری وبدون تاخیرجمهوری اسلامی ایران به پای بندی کامل به تعهدات و مقررات برجام ، فوق العاده اهمیت دارد».

مینا با نویسنده نروژی ایرانی تبار و کارشناس مسائل خاورمیانه، با انتقاد از توئیت سفیر نروژ در تهران گفت: «من در روزنامه نروژی نیتاویسن» می‌نویسم . سفیر نروژ در ایران امروز با خوشحالی بیانیه مشترک با برخی از کشورهای اروپائی در مورد پیوستن به اینسکتس را اعلام کرد. او تلاش زیادی برای پیگیری این اقدام به خرج داده بود و پس از اینکه از او انتقاد کردن به فیلترینگ توئیترهای من اقدام کرد».