.
.
.

بزرگترین کارخانه تولید مواد مخدر طالبان در لوگر افغانستان منهدم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ملی افغانستان یکشنبه 1 دسامبر از بین بردن بزرگترین کارخانه (فابریکه) تولید مواد مخدر و ماین سازی طالبان در ولایت لوگر در جنوب این کشور خبر داد.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت در صفحه رسمی توییترش نوشت، در نتیجه عملیات خاص نیروهای دفاعی و امنیتی افغان در ولسوالی «خروار» ولایت لوگر، بزرگترین فابریکه تولید مواد مخدر که یک منبع بزرگ تمویل مالی طالبان به شمار می‌رفت، از بین برده شد.

در این خبرنامه آمده: «‏فابریکه ساخت و ساز ماین‌های طالبان نیز نابود گردید و به تعداد 30 حلقه ماین کشف‌ شد. در این عملیات 2 موتر، 8 موتر سایکل تخریب و یک ماین ساز ماهر طالبان دستگیر گردید».

عملیات نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان در افغانستان در شرایطی شدت گرفته که امریکا تمایل شان را بر آغاز دوباره مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان نشان داده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا، شامگاه پنج‌شنبه 28 نوامبر 2019 در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و گفت: «طالبان می خواهند توافق کنند و ما با آنها ملاقات می کنیم».

ترامپ اضافه کرد، مذاکرات صلح را با طالبان دوباره آغاز کرده است، طالبان آتش بس می خواهد و در شش ماه گذشته پیشرفت های در مذاکرات صلح به دست آمده است.

از سوی دیگر، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان به تازگی از تمایل رییس جمهوری امریکا برای آغاز دوباره مذاکرات صلح با طالبان استقبال کرد.

قریشی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «این یک پیشرفت مثبت است که به برقراری صلح و ثبات در افغانستان و همچنین در منطقه کمک خواهد کرد».

قریشی نوشت، پاکستان از تمایل دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده برای حل مسایل افغانستان از طریق مذاکرات صلح استقبال می کند و اسلام آباد با مشوره نزدیک با تمام شرکایش، روند صلح کابل را تسهیل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان علاوه کرد، تمام جوانب را برای نقش سازنده در روند صلح افغانستان تشویق کرده است.