میرحسین موسوی خامنه‌ای را با شاه و کشتار 98 را با کشتار 57 میدان ژاله تشبیه کرد

«کشتار 57 را نظام غیر دینی و «کشتار 98 را نظام دینی مرتکب شد آنجا فرمانده کل قوای شاه و اینجا ولی‌فقیه با اختیارات مطلقه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

میرحسین موسوی، در پیامی از حصر ده ساله ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان وقایع روزهای اخیر، افزایش قیمت بنزین را اقدامی غیر معقول و کاسبکارانه و نحوه برخورد با مردم معترض را شبیه «کشتار» میدان ژاله سال 1979 دانست و نسبت به عواقب آن هشدار داد.

به گزارش سایت کلمه، میر حسین موسوی در پیامی گفته است:«برخورد خشن و خونین با مردمی خشمگین و فرودستانی جان به لب رسیده که در اعتراض به یک تصمیم غیر معقول کاسبکارانه و مخالف منافع اقشار مستضعف، و زخم خورده از سیاست‌های خانمان برانداز به خیابان‌ها آمده بودند، و تأمل در گستردگی اعتراض‌ها در تهران و سایر نقاط کشور که نشان‌دهنده سرخوردگی همگانی در میان اقشار جان به لب رسیده از اوضاع کشور دارد شباهت تام و تمام با «کشتار بیرحمانه» مردم در 17 شهریورخونین 1357 دارد.»

او گفته است:«آدمکشان سال 57 نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان 98 نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه. بنده به همه خانواده‌های شهیدان بیگناه تسلیت می‌گویم و عرض می‌کنم زخم وارد شده بر جان و تن ملت التیام نخواهد یافت مگر با معرفی آمرین و مباشرین این کشتار و محاکمه علنی آنها و توضیح بدون لکنت دلایل این جنایت آشکار. وگرنه صدا کلفت کردن و دم از میان یک جنگ جهانی بودن پاسخی قانع کننده به مردم نیست و این فرافکنی‌ها نمی‌تواند زخم عمیق و خطرناک وارد شده را التیام بخشد. کافی است نظام به عواقب "کشتار میدان ژاله" توجه کند.»

گفتنی است که مهدی کروبی نیز که از 9 سال پیش همچنان در حصر است، با انتشار پیامی از «ماشین سرکوب» و «خشونت غیرقابل وصف» حکومت انتقاد کرد و هشدار داد که در صورت ادامۀ این سیاست‌ها، وضعیت ایران بار دیگر به انقلاب منتهی خواهد شد.

کروبی در پیامی که به تاریخ 28 نوامبر در سایت سحام نیوز منتشر شد، مهدی کروبی پس از تسلیت به مردم ایران به خاطر کشته‌شدگان ناآرامی‌های اخیر، از مقامات قضایی خواست تا «زمینه اخلاص و رهایی بازداشت شدگان» را فراهم آورند.

کروبی می‌نویسد که خروج آمریکا از برجام و تحریم‌ها باعث شده تا حکومت ایران به بهانۀ جنگ اقتصادی، «حکومت به شیوه قجری» را پیش بگیرد.

کروبی در پیام خود افزود:«ملتی که منافع ملی‌اش قربانی منافع و تصمیم های غیر عقلایی جمع اندکی گردیده این روزها سخنان عجیبی می شنود».

کروبی با توصیف سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران به «سرلشکر یک شبه»، سخنان این فرمانده را «سفیهانه» خواند.

کروبی همچنین گفت:«فرمانده جدید سپاه اعتراض به حق مردم را جنگ و سناریو کامل جهانی می نامد... از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های مؤثر در قبال چنین فجایعی در عجبم».

او گفت: «فرمانده جدید سپاه، این سرلشکر یک شبه، اعتراض به حق مردم را جنگ و سناریوی کامل جهانی می‌نامد و دیگر عضو این نهاد نظامی سرکوب چند روزه زن و مرد بی دفاع این سرزمین را پیروزی در جنگ جهانی تمام عیار می‌خواند و عجیب آنکه کسی هم آنان را از بیان چنین سخنان سفیهانه‌ای که بدون تردید شعله‌های خشم و نفرت ملت را دوچندان می‌کند، بر حذر نمی‌دارد.

کروبی با اشاره به سرکوب خونین معترضان، تصریح کرده که برای روشن شدن ابعاد مختلف این «فاجعه» باید کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود و همچنین مشخص شود چه کسانی اموال عمومی را تخریب کردند.

او با اشاره به بدتر شدن شرایط اقتصادی مردم، حکومت ایران را متهم به اداره مملکت به «شیوه قجری» کرده و نتیجه این شیوه اداره کشور را «تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت» دانسته است.

کروبی ریشه اعتراضات اخیر مردمی را در «فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم دانست نه در آن سوی آبها.... وی در پایان به حکومت هشدار می‌دهد که اگر فکری به حال «فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم» نکند و اگر «مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست»، بار دیگر انقلاب رخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید