3 کشته در استان ذی‌قار؛ تظاهرکنندگان یک مرکز امنیتی را به آتش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار تلویزیون العربیه در عراق روز جمعه 29 نوامبر از درگیری شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در مقابل مقر پلیس در ذی‌قار خبر داد.

این در حالی است که منابع پزشکی به خبرگزاری رویترز گفتند که بامداد روز جمعه حداقل سه نفر از معترضان عراقی طی درگیری‌ با پلیس کشته شده‌اند.

منابع العربیه افزودند، تظاهركنندگان مقر هنگ یكم استان ذی‌قار در جنوب الناصریه را آتش زده و یک مرکز پلیس را هم محاصره كردند.

شامگاه پنجشنبه عراق روزی خونین داشت، به ویژه در استان‌های جنوبی این کشور شاهد درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی بود که 47 کشته بر جای نهاد.

این تظاهرات یکی از خونین‌ترین تظاهرات دو ماهه گذشته توصیف شده که در آن شمار زیادی از معترضان کشته شدند.

قرار است مراجع ذیربط در دو استان ذی‌قار و نجف که شاهد کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی طی درگیری‌های خشونت‌بار بود، در این باره تحقیق و بررسی کنند.

در همین حال عادل الدخیلی استاندار ذی‌قار در اعتراض به حوادث روز پنجشنبه و اوضاع اسفناک در الناصریه که طی آن ده‌ها تن به دست نیروهای امنیتی کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند، از مقام خود استعفا داد.

الدخیلی گفت: «فرزندان ما به دست نیروهای اعزامی از خارج از استان کشته و مجروح شدند، بدون اینکه دولت محلی از وجود این نیروها اطلاعی داشته باشد، بنابر این نمی‌توان در این باره سکوت کرد».

استاندار مستعفی ذی‌قار مجددا خواستار انجام تحقیقات فوری و فراگیر درباره جزئیات وقایع ذی‌قار شد.

خبرگزاری رسمی عراق پیش از این از عمار الحکیم رئیس «فراکسیون الحکمه» عراق نقل قول کرده بود که او خواستار استعفای عادل الدخیلی شده است.

در همین راستا پارلمان عراق تصمیم گرفت، یکشنبه آینده جلسه‌ای را به منظور بررسی حوادث استان ذی‌قار که شاهد درگیری‌های خونین و کشتار تظاهرکنندگان بود، برگزار کند.

قتل تظاهرکنندگان با اسلحه گرم

آمار تظاهرکنندگان کشته شده در درگیری‌های نجف به 15 تن افزایش یافت. این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده از شلیک مستقیم گلوله جنگی توسط نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان، نشان می‌دهد که معترضان از ترس کشته شدن در حال فرار هستند.

منابع امنیتی پیشتر تاکید کردند که طی اقدام برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در نزدیکی آرامگاه محمد باقر الحکیم 5 تن کشته و 18 تن دیگر مجروح شدند.

در پی درگیری‌های خشونت‌بار روز پنجشنبه و حمله به تظاهرکنندگان، نیروهای امنیتی، مقررات منع رفت و آمد را در نجف برقرار کردند تا شهر را به کنترل خود در آورند.

این در حالی است که آمار کشته‌شدگان روز پنجشنبه تنها در شهر الناصریه به 32 تن افزایش یافت.

شهرهای نجف و بغداد نیز در یکی از خونین‌ترین روزهای اعتراضات مردمی در عراق، شاهد درگیری‌های شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بود که بر اثر آن یک تن کشته و یک تن دیگر زخمی شد.

بنا بر این گزارش تظاهرکنندگان عراقی با نیرویی کشنده مواجه هستند و شمار کل کشته‌شدگان به دلیل افزایش لحظه‌ای تعدادشان، هنوز مشخص نیست.

در شهر الناصریه برای گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان 3 روز عزای عمومی اعلام شد. از طرفی بنا به گزارش خبرنگار «العربیه»، شیوخ عشایر در الناصریه با ارسال پیام‌هایی باز مرجعیت شیعه خواستند به منظور پایان دادن به این کشتارها دخالت کند.

در بغداد پایتخت عراق، شامگاه پنجشنبه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان مجددا از سر گرفته شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود بر شبکه فیسبوک از کشته شدن 25 تن و مجروح شدن 250 تن دیگر از تظاهرکنندگان در استان ذی‌قار خبر داد.

بنا بر این گزارش در بغداد نیز 2 تن کشته و 67 تن دیگر از معترضان و نیز 25 تن از نیروهای امنیتی زخمی شدند.

در همین راستا کمیساریای عالی حقوق بشر عراق ضمن اشاره به افزایش اعمال «خشونت شدید»، از کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید