چند دستگی در مواضع اصلاح طلبان در قبال اعتراض‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مواضع رهبران اصلاح طلب ایران در مورد اعتراضات اخیر در ایران پس از نزدیک به دو هفته از آغاز این اعتراضات و سرکوب خونین آن از سوی رژیم و نیروهای نظامی و امنیتی‌اش، متفاوت است.

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین و رهبر جریان اصلاح طلب ایران، سکوت خود را در مورد اعتراضات اخیر و سرکوب خشونت آمیز و خونبار آن از سوی رژیم، شکست و هشدار داد که «بیگانگان» ممکن است از خیزش مردمی علیه نظام سوء استفاده کنند.

خاتمی در بیانیه روز چهارشنبه خود، اعتراضات را «ریشه‌دار» توصیف کرده و وعلل وقوع آن را در «فقر ، وخامت اقتصادی و سوء مدیریت» خلاصه کرد.

رئیس جمهوری پیشین ایران ضمن تسلیت به قربانیان تظاهرات از هر دو طرف یعنی نیروهای امنیتی و معترضین، بعضی جریانات(که نامی از آن ها نبرد) و رسانه‌ها را به «بر هم زدن ثبات» متهم کرد.

حامیان جنبش اصلاح طلبان از سکوت طولانی خاتمی انتقاد کردند، اما برخی گفتند که موضع او چیز تازه‌ای نیست ، زیرا خاتمی در جریان اعتراضات اواخر دسامبر 2017 و اوایل ژانویه 2018 نیز «صم بکم» بود و عملا از سرکوب معترضین از سوی دولت حمایت کرد.

هشدار خاتمی در خصوص برهم زدن ثبات کشور ، یادآور موضعگیری معترضین در اعتراضات دو سال گذشته و اعلام جدائی آنها از جریان های اصلاح طلب و تندرو است که درشعار آن روزها «اصلاح طلب، اصول گرا ، دیگه تمومه ماجرا» تبلور یافت.

خاتمی با اظهار نظر در مورد گفته‌های علی خامنه‌ای رهبر انقلاب و حسن روحانی رئیس جمهوری که اعتراضات اخیر را «شورش» و «توطئه کشورهای غربی و منطقه‌ای» توصیف کردند، گفت: «میان آنان که تحت تأثیر احساسات، رفتاری نادرست داشته یا شعار تندی داده اند، با آنان که از مردم و مطالبات آنان سوء‌استفاده کرده، بر طبل خشونت و تخریب و حرکت بر اساس برنامه‌های مخرب خواستاران فروپاشی و از هم پاشیدگی اجتماعی کوبیده‌اند، باید تفاوت و تمیز قائل شد».

وی افزود: «صف معترضان مسالمت‌جو را باید از کسانی که طالب آشوب‌اند جدا نمود».

خاتمی در عین حال تاکید کرد : «اعتراض‌ها ریشه‌دار است و برای کاهش آن نیازمند بهبود شیوه‌های حکمرانی هستیم».

کروبی سرکوب را محکوم می‌کند

مهدی کروبی، سخنگوی پیشین مجلس و یکی از رهبران جنبش سبز که از سال 2011 در بازداشت خانگی است ، سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز را محکوم کرد و گفت که این سرکوب اعمل «خشونت غیر قابل وصف» علیه معترضین است.

کروبی در بیانیه روز پنجشنبه خود، ادعاهای مطرح شده از سوی حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در تظاهرات برپا شده در 25 نوامبر به طرفداری از دولت در تهران را مورد انتقاد شدید قرار داد که طی آن سلامی اعتراضات ضد دولت را «جنگ تمام عیار» و «توطئه جهانی علیه جمهوری اسلامی»توصیف کرده بود.

کروبی گفت: «این سرلشکر یک شبه اعتراض به حق مردم را جنگ و سناریو کامل جهانی می نامد و دیگر عضو این نهاد نظامی سرکوب چند روزه زن و مرد بی‌دفاع این سرزمین را پیروزی در جنگ جهانی تمام عیار می خواند».

او ادامه داد: «عجیب آنکه کسی هم آنان را از بیان چنین سخنان سفیهانه‌ای که بدون تردید شعله‌های خشم و نفرت ملت را دو چندان می‌کند، بر حذر نمی دارد».

این سیاست مدار 81 ساله به مقامات ایرانی هشدار داد: «ترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود». از آن روز بترسید که ممکن است یکی از ایام الله، خدای نخواسته باز پیدا بشود.

کروبی همچنین ضمن انتقاد از قطع اینترنت ، خاطرنشان كرد: «به حاکمیت و دست اندرکاران هم یادآوری می‌نمایم که قطع وسایل ارتباط جمعی، سایت‌ها، موبایل‌ها، پیامک‌ها و تلویزیون‌ها راهکار غلطی است که ته مانده اعتماد مردم را بر باد خواهد داد».

کروبی با اشاره به عکس‌ها و فیلم هایی که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی معترضین را می‌کشند خواستار تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب شد.

او گفت که گزارش این کمیته همچنین مشخص خواهد کرد چه کسانی اموال عمومی را تخریب کردند.

رهبر اصلاح طلب علل ریشه و بستر اعتراضات اخیر را باید در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم جستجو کرد نه در آن سوی آب‌ها آن طور که مسئولان رژیم عنوان می کنند.

ناامیدی

از سوی دیگر ، غلامحسین کرباسجی رهبر اصلاح طلب و دبیرکل حزب «کارگزاران» موضعگیری رئیس جمهور روحانی و وزیر کشورش، عبدالرضا رحمانی فضلی را هدف انتقادات شدید خود قرار داد و آنرا «ناامیدکننده» خواند.

او در توییتر خود نوشت: «به عنوان یکی ازحامیان این دولت غرق در عرق شرم از مصاحبه دیشب وزیر کشور بودم که سخنان همراه با قهقهه امروز جناب رئیس جمهوری پاک ناامیدمان کرد.دریغ از کمی انصاف و احساس و تدبیر».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید