مشارکت سعودی و امارات جهت احداث پالایشگاهی به ارزش 70 میلیارد دلار در هند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی پنجشنبه 28 نوامبر 2019 گزارش داد شرکت نفت سعودی آرامکو همراه با شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) قرارداد مشارکتی استراتژیک جهت احداث پالایشگاه نفت خام با ظرفیتی پالایش 1.2 میلیون بشکه نفت در روز و با ارزش اولیه‌ای بالغ بر 70 میلیارد دلار را در ایالت مهاراشترا در غرب هند را به امضا رساندند.

احداث این مجتمع پالایشگاهی در چارچوب طرحی مکمل با احداث مجتمع‌ پتروشیمی در این ایالت ساحلی غرب هند است.

بنا به این گزارش قرار است این پالایشگاه به همراه مجتمع پتروشیمی که با سرمایه‌گذاری مشترک سعودی و امارات احداث خواهند شد روزانه علاوه بر فراهم ساختن درصد بالایی از فرآورده‌های شیمیایی، واردات 600 هزار بشکه نفت خام سعودی و اماراتی به بازار هند را تامین کند.

این ابتکار مشارکت استراتژیک سعودی و اماراتی در راستای طرح توسعه پالایشگاهی و مجتمع‌های پتروشیمی در هند است که در جهت تامین منفذهایی اختصاصی برای فروش نفت خام سعودی و اماراتی در بازار پالایش نفت و صنایع پتروشیمی شبه قاره هند است.

با راه‌اندازی این پروژه مشترک، سوخت مصرفی در بخش‌های حمل و نقل متناسب با جدیدترین استانداردهای فنی جهان و از جمله آن بنزین، سوخت هواپیماها و گازوئیل تولید می‌شود.

علاوه بر آن همچنین مجموعه‌ای از تولیدات شیمیایی با هدف عرضه در بازارهای محلی هند که پیشبینی می‌شود در دهه‌های آینده رشد چشمگیری داشته باشند، تولید می‌شود که مازاد فرآورده‌های نفتی و شیمیایی تولیدی در این تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی به بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.

منابع آگاه در این باره به خبرگزاری رویترز گفته اند که این پروژه پالایشگاهی ساحلی با ظرفیت پالایش 1.2 میلیون بشکه نفت در روز در سواحل ایالت مهاراشترای غربی و در فاصله 100 کیلومتری جنوب شهر بمبئی احداث خواهد شد.

وزیر نفت هند در ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که هزینه احداث این پالایشگاه از قمیت 45 میلیارد دلاری تعیین شده در طرح اصلی فراتر خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید