فعالان قومیت‌های ایران سرکوب‌ها در این کشور را به سازمان ملل گزارش کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان قومیت‌های غیرفارس در ایران با حضور در دوره دوازدهم نشست اقلیت‌ها در مجلس حقوق بشر سازمان ملل متحده، گزارشی از آنچه «سرکوب بی‌رویه» در ایران خواندند را ارائه کردند.

در این نشست صالح حمید، مدیر اروپایی سازمان حقوق بشر اهواز به سرکوب ملت عرب اهواز از سوی رژیم ایران اشاره کرده و گفت: «حدود 70 شهروند معترض از این ملت کشته شدند، تنها به این دلیل که حقوق اساسی خود را به صورت مسالمت‌آمیز و از طریق اعتراضات مردمی که 15 نوامبر سراسر کشور را در برگرفت، مطالبه کردند.»

او همچنین خواستار اعمال فشار بر ایران، با هدف ممکن کردن سفر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شد «تا او بتواند اوضاع ناگوار حقوق بشر در مناطق اقلیت‌ها و به ویژه اهواز که شاهد کشتار مردم به دست نیروهای امنیتی و سرکوب اعتراضات هفته گذشته را از نزدیک ببنید.»

شاهین خیاوی، نماینده سازمان دفاع از حقوق ملت ترک آذربایجانی در ایران نیز در سخنانی گفت که ایران ده‌ها نفر از فعالان جامعه مدنی آذربایجانی را در اعتراضات اخیر علیه افزایش قیمت سوخت دستگیر کرد.

امیر ماکویی، دیگر فعال آذربایجانی نیز گفت که «شهروندان اقلیم آذربایجان از ظلم سیاسی، قومی، فرهنگی و زبانی رنج می‌برند، درحالی که بزرگترین قومیت ایران هستند.»

سحر بیت مشعل، فعال عرب اهواز در این نشست درباره رنج‌های زنان اقلیت سخن گفت و توضیح داد که «محرومیت زبانی، فرهنگی و آموزشی رنج‌های زنان را دو چندان می‌کنند، به ویژه آنها که در جوامع به حاشیه رانده شده زندگی می‌کنند.»

او همچنین گفت: «سیستم آموزشی در ایران، تبعیض علیه زنان را به شکل سه‌جانبه‌ای نهادینه می‌کند که وجه اول آن پرداختن به فرهنگ پدرسالاری و مردسالاری است که دختران اولین قربانیان این آموزه‌ها هستند. وجه دوم هم سیستم آموزشی ایدئولوژیک و با گفتمان فرقه‌ای است که نگاه تحقیرآمیز به زنان را در خود دارد و وجه سوم نیز به حاشیه راندن زنان اقلیت‌ها در روستاها و مناطق دور افتاده است.»

بابان الیاسی، نماینده سازمان حقوق بشر زاگراس نیز گفت که دولت ایران باید سیاست‌های محو هویت‌های مختلف در کشور را کنار گذاشته و حق تفاوت را به رسمیت بشناسد.

او گفت که قومیت‌های اصلی و شش‌گانه در ایران که شامل عرب‌ها، بلوچ‌ها، کردها، فارس‌ها، ترک‌ها و ترکمن‎ها هستند حدود 60 تا 65 درصد ساکنان ایران را تشکیل می‌دهد ولی تحت سلطه قوم حاکم قرار گرفته و از به رسمیت شناخته نشدن هویت، تفاوت، فرهنگ و زبانشان رنج می‌برند.

جمشید امیری، فعال حقوق بشر بلوچ نیز گفت که روند نقض حقوق بشری که ایران علیه مردم بلوچ در پیش گرفته، نیازمند توجه فوری جامعه جهانی است. او افزود که فعالان سیاسی و حقوق بشری بلوچ حذف فیزیکی می‌شوند و این بخشی از نبرد ملی بلوچ‌ها برای استیفای حق تعیین سرنوشت براساس آنچه در قوانین بین‌المللی آمده، است و تا کنون صدها نفر از فعالان بلوچی با اتهام ارتباط با کشورهای خارجی و یا قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند.

به گفته این فعال حقوق بشر بلوچی هر نوع فعالیت سیاسی و تاسیس تشکل‌های سیاسی برای بلوچ‌ها ممنوع است و هزاران فعال سیاسی بلوچی به شکل غیرقانونی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید